16. listopadu 2009 10:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Oproti všem předpokladům mohou potraviny ještě zlevňovat

Potraviny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ceny průmyslových výrobců v říjnu opět klesly. Největší propad opět zaznamenali zemědělci, jejichž ceny se snížily o pětinu. Oproti všem předpokladům by tak na pulty obchodů mohly dorazit další slevy.

Meziroční snížení průmyslových cen se zmírnilo na 4,6 procenta po poklesu o 5,4 procenta v září. Ceny stavebních prací byly naopak vyšší o 0,3 procenta a tržních služeb o 0,9 procenta..

"Ceny průmyslových výrobců nás svým poklesem nijak významně nepřekvapily. Z pohledu měnové politiky je pak zajímavější další pokles cen zemědělských výrobců, což i nadále bude tlačit ceny potravin v rámci spotřebitelského koše dolů," komentoval čísla analytik Jiří Škop z Komerční banky.

Podle Škopa pokles průmyslových cen podle očekávání už dosáhl svého dna, k růstu se ceny patrně vrátí ve druhém čtvrtletí příštího roku. "Za celý letošní rok by měly ceny průmyslových výrobců klesnout dle našeho odhadu o 3,3 procenta. V roce 2010 očekáváme pouze mírný pokles o 0,2 procenta. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji komodit," dodal.

V rostlinné výrobě se oproti minulému roku propadly ceny dokonce o čtvrtinu, a to zejména v důsledku nižších cen olejnin a obilovin, jejiž ceny poklesly téměř o třetinu. Dále klesly ceny ovoce o 23 procent a brambor o desetinu.

Jak uvedli statistici, v živočišné výrobě byly ceny nižší o 13 procent. Klesly ceny mléka o 23,0 procent, prasat o 9 procent a drůbeže o 5 procent. Ceny vajec byly vyšší o necelá tři procenta.

Ve 27 zemích Evropské unie se podle údajů uveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v září meziročně snížily o 7,3 procenta a v meziměsíčním srovnání klesly o 0,7 procenta.

Lidovky.cz, ČTK