Úterý 4. srpna 2020svátek má Dominik 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pátku třináctého se pojišťovny nebojí. Rizikovější je prý pondělí

Pátek 13. - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pátek 13. - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Třetí a poslední letošní pátek třináctého je tady, a i když je po staletí považován za smolný, údaje pojišťoven o počtu škod v tento den pověru vyvracejí.

"Pokud se podíváme na pátek 13. a jeho souvislost se škodami, které hlásí naši klienti, pak můžeme zůstat opravdu klidnými," uvedl ředitel likvidace škod z autopojištění Allianz Tomáš Klofát.

K podobnému názoru se přiklání i pojišťovna Generali. Podle jejích statistik patří pátky 13. z hlediska pojistných událostí spíše k průměru.

ČTĚTE TAKÉ:

Větší respekt před magickým datem ale má například Česká pojišťovna, která za jediný loňský pátek třináctého evidovala více škod než v roce 2010.  

U motorových vozidel evidovala Česká pojišťovna až čtvrtinový nárůst škody oproti předchozímu roku, u pojištění odpovědnosti občanů dokonce 40procentní nárůst.

Rizikovost v dopravě stoupá každý pátek

Podle údajů Allianz hrozí zvýšené riziko v dopravě, a to hlavně v zimním období. Důvody pro vyšší počet nehod v pátek - a je lhostejné, zda je v datu 13 nebo jiná číslice - tkví prý v reálné situaci na silnicích. Typický páteční dopravní ruch je mnohem hektičtější, a tudíž rizikovější než minimálně v dalších čtyřech dnech týdne, dodal Klofát.

Také nešťastných událostí se zdravotními následky je v pátek třináctého zhruba o pětinu méně než jindy. Stejně tak počet nejrůznějších krádeží majetku je nižší až o čtvrtinu. Zřejmě i zloději jsou pověrčiví a obávají se v tento den smolných důsledků svých činů, uvedla Allianz.

Obávat bychom se měli spíše smolného pondělí

V první desítce dnů s letošním nejvyšším počtem škod podle pojišťovny nikdy nebylo 13. a ani jeden pátek, naopak nejčastěji se objevoval ne poslední, ale první všední den týdne, tedy pondělí.

ČTĚTE DÁLE:

Nešťastných dnů podle kalendáře tolik není. Jediným pátkem 13. byl v loňském roce 13. květen. Rok před tím pak 13. srpen, který byl obzvlášť klidným a zhruba polovinu pojistných událostí tvořily dopravní nehody.

Kalamita s ničivou bouřkou a krupobitím přišla až o dva dny později, v neděli 15. srpna a s ní i skoro 4000 škod, takže v tomto případě vzala pověra zcela za své. Příští kritický den bude tento pátek - 13. července. A pak bude od pověr s třináctkou na 14 měsíců klid.

Kde se vzala pověra o pátku třináctého?

Pověra má reálný základ v pátku 13. října 1307, kdy francouzský král Filip IV. Sličný začal pronásledovat a zatýkat templáře. Následovalo mučení a smrt těchto rytířů, což mělo za následek zánik řádu. Jeho stoupenci pak začali pátek třináctého považovat za prokletý a nešťastný den a časem tento strach převzali i ostatní.


,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.