Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Peníze podemílají odhodlání starousedlíků, velkorypadla se blíží

Stěhování velkorypadla v Německu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stěhování velkorypadla v Německu | foto: ČTK

HORNÍ JIŘETÍN Zástupci občanského sdružení Dialog z Horního Jiřetína zahájí v únoru jednání s vedením společnosti Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal o nových podmínkách přesídlení v případě prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí. Vedení Horního Jiřetína oproti tomu s těžaři stále jednat odmítá.

Podkladem pro výpočet ceny za odkoupené domy a pozemky budou jejich odhady, řekl dnes ČTK předseda sdružení Petr Leichner.

Sdružení vybralo šest typů nejčastěji obývaných nemovitostí v Horním Jiřetíně a sousedních Černicích a přizvalo dva odhadce, kteří jednotlivé rodinné domy či usedlosti ocení. "Odhady budou k dispozici do konce měsíce, poté pracovní skupina začne tvořit nabídku," uvedl Leichner.

Podmínky přesídlení podle něj musejí být odpovídající, reálné a přijatelné pro vlastníky, pokud budou ochotni kvůli případnému pokračování těžby opustit své dosavadní domovy. Představitelé sdružení od počátku připouštějí vysokou míru pravděpodobnosti, že uhlí pod Horním Jiřetínem a Černicemi bude dřív nebo později vytěženo a obě obce budou muset těžbě ustoupit.

Horní Jiřetín, obklopen velkolomem

Kritizovali však těžební společnost, že nijak neupravila původní nabídku na vypořádání nemovitostí z června 2006.

"Výzvu sdružení Dialog z loňského roku k aktualizaci podmínek nabídky, na které se chtějí i aktivně podílet, jsme vyslyšeli. Podmínky původní nabídky byly skutečně vytvořeny bez účasti obyvatel obou obcí, tenkrát chyběl oficiální partner. Zastupitelé Horního Jiřetína, pod který Černice spadají, s námi odmítli přes opakované žádosti jednat," uvedla mluvčí Czech Coal Liběna Novotná.

Prioritou obou obcí je podle místostarosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta jejich zachování a rozvoj, což předpokládá neprolomení stávajících limitů těžby. Zastupitelé navíc požadují i odpis zásob uhlí pod oběma sídly.

Sdružení Dialog Buřt označil za soukromou iniciativu lidí, kteří nemají žádné pověření či mandát, aby mohli jednat za obě obce.

Zámek Jezeří, obklopen velkolomem

Obyvatelé Horního Jiřetína a Černic v drtivé většině rozšíření těžby a likvidaci svých domovů v referendu před pěti lety odmítli. Zastupitelé odmítají s těžaři jednat právě na základě výsledku lidového hlasování, což je ale podle Novotné v rozporu s horním zákonem.

Skupina Czech Coal je připravena investovat do zpřístupnění zásob hnědého uhlí za územními limity až 22 miliard korun. Projekt zahrnuje pořízení nové těžební technologie včetně vypořádání zájmů a přemístění obcí.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!