2. června 2009 17:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Penny Market prodával filety z makrel s listerií

Uzená kořeněná makrela | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uzená kořeněná makrela | foto: Shutterstock

Státní zemědělská a potravinářská inspekce odhalila v uzených filetách z makrel od polského výrobce Contimax prodávaných v Penny Marketu nadlimitní obsah nebezpečné bakterie listeria.

Podle internetových stránek firmy, obchodní řetězec všechny tyto filety stahuje z trhu. Bakterii listeria monocytogenes obsahovaly Filety makrelové uzené s kořením v balení po 150 gramech a dobou použitelnosti do 10. června. Zákazníkům, kteří výrobek dosud nespotřebovali, prodejce doporučuje jej vrátit do prodejny.

Listerie je běžně v půdě, prachu, povrchových vodách či na rostlinách. Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a lidí s oslabenou imunitou, například po transplantaci, a u lidí s rakovinou či HIV/AIDS.

Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan. V minulých letech onemocněly kvůli listerii v Česku řádově desítky lidí.

ČTK