24. listopadu 2010 16:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Penzijní připojištění konečně není ztrátové, inflaci pokryje

Penzisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Penzisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Výnosy penzijních fondů za letošní rok budou zřejmě vyšší než za loňský rok a překonají průměrnou inflaci. Vyplývá to z ankety ČTK mezi penzijními fondy, které očekávají zhodnocení mezi dvěma až třemi procenty. Průměrná míra inflace by měla být letos 1,5 procenta. Za loňský rok se pohybovaly výnosy od 0,24 procenta do tří procent.

Mezi dvěma až třemi procenty očekává zhodnocení Penzijní fond České pojišťovny. "Důvodem je pokračující příznivá situace na kapitálových trzích. Obligace rostly a akciové trhy také, takže výnosy celého sektoru jsou velmi pozitivní," řekl mluvčí fondu Petr Brousil.

PF Allianz vzhledem k dobrým obchodním výsledkům očekává za letošek nadstandardní zhodnocení. Loni svým klientům připsal tři procenta.

Příští rok by se mělo dařit také

"Současná výkonnost je příslibem pro vysoké zhodnocení i v roce letošním," uvedl předseda představenstva Allianz PF Petr Poncar. Investiční strategie je podle něj nastavená tak, aby v krátkém období buďto vůbec nepodléhala výkyvům kapitálových trhů, nebo je dokázala vstřebat.

Výnosy penzijních fondů jednotlivých institucí

PFČP měl zisk 931 milionů korun, PF AXA 466 milionů, PFČS 562 milionů, PFKB 534 milionů, ČSOB PF Stabilita 270 milionů, Generali 54 milionů, ČSOB Progres 116 milionů, ING PF 439 milionů, Allianz 221 milionů a Aegon vykázal zisk 40 milionů korun.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno více než 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu zůstalo deset z původních 44 fondů.

"Očekáváme, že předpokládaný výnos se bude pohybovat minimálně na obdobné úrovni jako v roce 2009, kdy PF Generali připsal klientům 2,4 procenta.

Vhodně zvolená investiční strategie přináší efektivní zhodnocení i v době doznívající ekonomické recese," upozornil mluvčí Generali Jiří Cívka.

ČS: Inflaci pokryjeme

Vývoj na finančních trzích byl proti loňskému roku pozitivní, souhlasila mluvčí PF České spořitelny Kristýna Havligerová. Projevilo se to prý na hospodaření PFČS, který za tři čtvrtletí vykázal zisk o 110 milionů Kč vyšší než ve stejném období roku 2009. Předpokládaný výnos by měl být vyšší než loňský (1,28 procenta) a měl by pokrýt letošní inflaci, dodala.

PF Komerční banky očekává, že zhodnocení peněz účastníků v letošním roce překoná hranici dvou procent. ING PF jej předpokládá 2,0 až 2,5 procenta.

Důchodcům by měly penze vzrůst v příštím roce o necelá čtyři procenta.

Fondy ČSOB Progres a Stabilita odhadují, že jejich výnosy překročí ty loňské, které činily 1,4, respektive 1,0 procenta. Odhad zhodnocení nedělá PF Axa.

Penzijní fondy vydělaly letos 3,6 miliardy Kč

Penzijní fondy za tři čtvrtletí vydělaly 3,6 miliardy Kč, což bylo o 1,5 miliardy více než o rok dříve. Za nárůstem zisků penzijních fondů stojí především rostoucí výnosy z dluhopisů, které tvoří podstatnou část investičního portfolia, upozornil analytik společnosti AWD Lukáš Buřík.

Tyto výsledky se podle něj pozitivně odrazí i na připsaném zhodnocení, které by u mnohých fondů mohlo úspěšně atakovat hranici tří procent.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!