Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Platební morálka v Česku patří k nejhorším v Evropě

Ekonomika

  12:24
PRAHA - Platební morálka v České republice patří podle aktuálního průzkumu společnosti Intrum Justitia stále k nejhorším v Evropě.
Zadlužený rodič (ilustrační foto)

Zadlužený rodič (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Česko je v žebříčku rizikovosti plateb na 23. místě z 26 hodnocených zemí, problémem jsou především odepsané pohledávky.

OTÁZKA LN

České firmy se potýkají stále více s opožděnými platbami. Jak výrazné problémy jim to způsobuje a jaká opatření by mohla tuto situaci řešit?

Július Kudla, generální ředitel úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob
Společnosti, které nejsou dobře kapitálově vybaveny, a těch je v této zemi většina, se mohou lehce dostat do druhotné platební neschopnosti – neplatíme, protože nám neplatí. Společnosti s dostatkem kapitálového vybavení nahrazují funkce finančních institucí a úvěrují chod neplatičů. Složitost situace v oblasti platební morálky dokumentuje meziroční nárůst insolvencí. Na konci března 2011 ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 dosáhl již téměř 24 procent. V ekonomice nadále pokračuje hra o utajování nebo zamlžování hospodářských výsledků. Některé firmy se navzdory jednoznačným zákonným povinnostem, ovšem jako obvykle bez řádných sankcí, zdráhají nebo odmítají poskytovat své výsledky hospodaření.

Petr Smutný, partner v oddělení podnikových financí a restrukturalizací, PwC ČR
Zpožďování plateb je důsledkem toho, že banky nepůjčují na provozní financování. Výrobci tak hledají financování u svých dodavatelů. To má vliv na druhotnou platební morálku. Aktuální zhoršení platební morálky bude mít pravděpodobně na firmy jen mírný dopad. Pokud by tento trend pokračoval a zpoždění plateb se výrazně prohlubovalo, znamenalo by to pro podnikatelský sektor vážné ohrožení.

Eva Svobodová, generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
Opožděné platby souvisí s rozmáhajícím se nedodržováním smluv a termínů. Jejich vymáhání se bohužel v legislativním prostředí ČR podnikatelům příliš nevyplácí, protože je drahé a zdlouhavé. Na druhé straně problémy s platební morálkou pocítily téměř všechny firmy. Bohužel se většinou problémem neplatičů dopředu nezabývají. Zejména menší firmy nemají povědomí o řízení pohledávek a zcela mylně za ně považují jejich vymáhání. Čím menší firma, tím menší pravděpodobnost, že si předem prověřuje bonitu svého odběratele. Zde je velký prostor pro zvýšení povědomí podnikatelů o efektivní práci s pohledávkami.

Horší jsou jen Kypr, Portugalsko a Řecko. Nejméně rizikové jsou naopak platby v severských zemích - Finsku, Švédsku, Norsku a Islandu.

Z průzkumu vyplývá, že platební kultura se napříč Evropskou unií značně liší. Jižní země, na rozdíl od severských zemí, se potýkají s nadprůměrnou délkou splátek. Například v Řecku je jen polovina faktur splacena během 90 dní.

Čeští podnikatelé splácí své faktury průměrně za 47 dní, tedy o 17 dní později, než bylo sjednáno. Evropský průměr je 56 dní. Platební morálka se loni v Česku zhoršila. Současně také narostl počet splacených faktur v období 31 až 60 dnů, a to z 22 procent na 28 procent. Snížil se tak objem splácených faktur během 30 dnů, a to z 60 procent na 55 procent.

Podíl odepsaných pohledávek na souhrnném obratu evropských firem se letos podle studie zvýšil na 2,7 procenta (312 miliard eur, tedy 7,6 bilionu Kč). V Česku činí hodnota indikátoru 3,1 procenta, bez změny vůči předchozímu roku.

Jednou z hlavních příčin rostoucího objemu navždy ztracených pohledávek jsou bankroty. Do insolvence se loni podle studie dostalo v Evropě na 220.000 firem, což je zhruba 600 firem denně.
Platby od spotřebitelů i firem v ČR se loni zpomalily, počet nezaplacených faktur podstatně vzrostl a zhoršila se jejich struktura. Průměrné zpoždění plateb firmám od spotřebitelů se v Česku zvýšilo z 12 na 13 dní.

V obchodních vztazích mezi podnikateli se průměrné zdržení oproti dohodnutému termínu zvýšilo z 15 na 17 dní a ve vztazích mezi podnikateli a veřejnou správou se zdržení plateb zvýšilo z deseti na 13 dní.

"Výsledky průzkumu ukazují, že špatná platební morálka českým podnikům stále způsobuje značné problémy, omezuje jejich likviditu a snižuje možnosti pro jejich další rozvoj," uvedl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Dodal, že komora proto prosazuje brzké zavedení směrnice o opožděných platbách, která by měla přispět k omezení problému zpožďování plateb. Směrnice mimo jiné zavádí pravidlo, že orgány veřejné moci hradí faktury do 30 kalendářních dní.

Intrum Justitia šetření provedla v lednu až březnu 2011 u 6000 firem z 26 zemí Evropy.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...