16. února 2010 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Platy v Česku klesají už i programátorům, zatím se drží jen účetní

Mzdy vzrostly jen o 3,5 %. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mzdy vzrostly jen o 3,5 %. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V Česku pokračoval i loni trend stagnace až poklesu mezd. Mzdy klesají už od konce roku 2008. Nejvýznamnější snížení se projevilo u nástupních platů na pozicích vyžadujících nižší praxi, a to až na úroveň roku 2007.

Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2009-2010, který dnes novinářům představila personální agentura Robert Half.

"Na některých pozicích klesly dokonce i mzdy, které v minulosti rostly v řádu desítek procent," řekl ředitel Robert Half pro ČR Aleš Křížek. Jedná se například o práci v oboru IT. Výjimkou je podle něj oblast financí a účetnictví, kde se mzdová úroveň zásadně nemění.

Chybí odborníci
Napříč všemi obory stále trvá nedostatek odborníků s dlouholetou praxí. Tato neuspokojivá situace na trhu práce je důsledkem opatrnosti na straně firem i uchazečů, dodal.

Nepříznivou ekonomickou situaci řešily minulý rok firmy zejména rušením některých pracovních pozic a propouštěním. Z důvodu nadbytečnosti firmy zeštíhlovaly především v marketingu a oblasti lidských zdrojů. Snižování stavů postihlo juniory, ale i střední a vyšší management, upozornil Křížek.

Těžké časy podle něj zažívají především absolventi bez praxe. "Absolventi s krátkou praxí zůstávají na pracovním trhu déle. Podniky totiž v současnosti preferují odborníky, kteří již mají požadované zkušenosti, nejlépe z konkrétního odvětví, a mohou danou pozici zastávat okamžitě," podotkl Křížek.

Průzkum se uskutečnil od 14. září do 6. prosince 2009 a celkem se jej zúčastnilo více než 1450 respondentů. Hlavním zdrojem informací byl průzkum mezd mezi kandidáty, pohovory s kandidáty a informace od klientů Robert Half International.

ČTK