Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pleny v lednu skokově zdražily. Kde nakupovat ty nejlevnější?

Přebalování – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přebalování – ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Rodiny s malými dětmi a chronicky nemocní pocítili nejvíc zdražení, které od ledna přinesl vládní daňový balíček. Zejména první skupina nyní řeší, jak přes skokové zdražení dětských plen zatížit domácí rozpočet co nejméně. Server Lidovky.cz vám přináší tipy, jak na pomůckách na přebalování nejvíce ušetřit.

Česku vypršela výjimka Evropské unie, díky níž mohlo mít do konce roku 2012 zařazeny zdravotnické pomůcky v nižší sazbě. Patřily mezi ně i dětské pleny. Nyní se na ně vztahuje 21% zvýšená sazba DPH oproti původním 14 procentům.

Například velké balení papírových plen se 132 kusy, které před měsícem stálo kolem 670 korun, zdražilo o 40 korun. Zejména rodiče novorozenců, kteří denně spotřebují nejvíce plen, tak stojí před otázkou, jak ušetřit.

ČTĚTE TAKÉ:

Možností je několik. Jedna cesta je přestat používat jednorázové papírové pleny a přejít na látkové, které se dají prát a dítě je může nosit opakovaně. Takové řešení je ale pracné a nevyhovuje každému novorozenci, protože pokožka je častěji ve vlhku a dítě mohou trápit opruzeniny.

Mnohem jednodušším způsobem je hledat akční nabídky v obchodních řetězcích, drogeriích nebo internetových obchodech. A na to už nyní existuje několik užitečných nástrojů.

Kamenné obchody

Listování stohy papírových letáků je v době internetu minulostí. Kupříkladu na portálu Akčníceny.cz můžete nejlepší nabídky hypermarketů jednoduše najít pomocí vyhledávání.

Web nabízí také aplikaci do chytrých telefonů nebo databázi slevových kuponů. Stačí jeden klik a web prohledá akční nabídky přes padesáti českých obchodů. A to jak těch internetových, tak kamenných.

Vývoj průměrných cen oblíbených plen (Heureka.cz)
ZNAČKAPŘI 14% DPHPŘI 21% DPH
Pampers premium care newborn 2-5kg 78ks345 (1ks:4,4)360 (1ks:4,6)
Bella Happy newborn 42ks197 (1ks:4,7)212 (1ks:5,0)
Huggies Premium 4 Giga box 160ks628 (1ks:3,9)655 (1ks:4,1)
Pampers premium care 2 mini 3-6kg 72ks349 (1ks:4,8)358 (1ks:5,0)
Pampers premium care 4 maxi 7-18kg 52ks349 (1ks:6,7)356 (1ks:6,8)

Další možností je sledovat specializované mateřské weby, které ceny plen dlouhodobě sledují. Výběr aktuálních slevových akcí naleznete například na webu Miminákupy.cz

Internetové e-shopy

Častokrát je ale výhodnější nakupovat pleny nebo dětské ubrousky on-line. Drahému poštovnému se přitom můžete vyhnout osobním odběrem nákupu na pobočkách, což nabízí stále více internetových obchodů.

Orientovat se v jejich nabídce pomáhají srovnávače cen. Ty často nabízejí také hodnocení jak jednotlivých e-shopů, tak samotných výrobků. Například podle nákupního rádce Heureka.cz zákazníci nejlépe hodnotí 78kusové balení plen Pampers premium care newborn, které na internetu seženete od 298 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Jejich průměrná cena na internetu se přitom podle serveru pohybuje kolem 360 korun. K dostání jsou ale i za 395 korun, což znamená cenový rozdíl necelých sto korun.

Jednodušší variantu srovnávače cen nabízí Zboží.cz, kde sice nenajdete podrobnější informace a hodnocení od produktů od zákazníků, ale vyhledávání je jednodušší a uživatelsky příjemnější. 

Ze 14 na 21 procent

Od 1. ledna se daň z přidané hodnoty zvýšila o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Dětské pleny byly dříve vedeny v nižší daňové sazbě – tedy s 14% DPH.

Po Novém roce však byly kvůli námitkám Evropské unie přesunuty společně s některými zdravotnickými pomůckami do vyšší sazby. Skokově tak zdražily o sedm procentních bodů.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...