31. května 2007 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Plyn od července podraží

plyn - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy plyn - ilustrační foto |

PRAHA O několik set korun více ročně zaplatí od července domácnosti, které odebírají zemní plyn. Společnost RWE Transgas zvýší od 1. července ceny plynu v průměru o 2,2 procenta, pro domácnosti ceny vzrostou průměrně o dvě procenta.

"Důvodem mírného navýšení cen zemního plynu je nepříznivý vývoj cen ropných produktů a černého uhlí na světových trzích," uvedl dnes člen představenstva RWE Transgas Milan Kajtman. Růst ceny zemního plynu částečně kompenzovalo posilování kurzu koruny vůči dolaru.

RWE oznamuje ceny pro domácnosti čtvrtletně, vždy 30 dní před jejich zavedením. Odběratelé zemního plynu zaplatili ve druhém čtvrtletí v průměru o 0,43 procenta více, domácnostem vzrostla cena průměrně o 1,17 procenta.

Cena plynu pro domácnosti v prvním čtvrtletí, kdy byla naposledy regulovaná Energetickým regulačním úřadem, zaznamenala průměrný pokles o 4,2 procenta. Tuzemský trh s plynem je od 1. dubna plně liberalizován, podobně jako trh s elektřinou. Regulační úřad již nestanovuje maximální ceny dodávky pro všechny kategorie konečných odběratelů jako v minulosti.

Firma RWE Transgas ovládá prostřednictvím regionálních plynárenských společností zhruba čtyři pětiny tuzemského trhu s plynem. Cena plynu je v současnosti v ČR ve srovnání například s Německem poloviční.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!