5. března 2009 13:50, aktualizováno  17:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Plyn proudí: Ukrajina zaplatila

Plynovod (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod (ilustrační foto) | foto: ČTK

MOSKVA Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz uhradila veškeré platby za únorový odběr zemního plynu z Ruska. Zprávu potvrdili i zástupci Naftogazu a ruské společnosti Gazprom, která plyn na Ukrajinu dodává. Kvůli nezaplacené faktuře za odběr plynu hrozilo, že Rusko opět zastaví dodávky plynu na Ukrajinu.

Vzhledem k tomu, že Ukrajina je důležitou tranzitní zemí, hrozily podobné problémy jako na začátku ledna. Tehdy byla asi dva týdny bez ruského plynu velká část Evropy. Naftogaz tak zaplatil celých 360 milionů dolarů (asi 7,95 miliardy Kč), které měl za odběr plynu Gazpromu uhradit. Gazprom byl ochoten čekat pouze do soboty.

Naftogaz za odběr plynu zaplatil jen několik hodin po tom, co ruský premiér Vladimir Putin pohrozil přerušením dodávek plynu. Putin řekl, že by přerušení dodávek nemuselo neovlivnit odběratele pouze na Ukrajině, ale také v dalších evropských zemích.

Hrozily tak podobné problémy jako na začátku ledna. Tehdy byla asi dva týdny bez ruského plynu velká část Evropy.

Obavy z toho, že by opět mohly být ohroženy dodávky do Evropy, vyjádřil šéf Evropské komise José Barroso. "Jsme velmi znepokojeni posledními zprávami z Ukrajiny a poznámkami premiéra Putina," řekl Barroso.

Podle tiskového mluvčího RWE Transgas Martina Chalupského by firma byla schopna i v případě obdobných výpadků jako na počátku roku zajistit stoprocentní dodávky všem tuzemským zákazníkům.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz