Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Podnikatelům se uleví

Nakupování v supermarketu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování v supermarketu. | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA Čeští podnikatelé by měli mít život o něco jednodušší. Slibuje to alespoň ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Jeho úřad včera představil svůj návrh novely živnostenského zákona. Předpis má být v budoucnu výrazně tenčí a množství nutných administrativních úkonů by se mělo snížit.

„Pro živnostníky jsme připravili výrazné zjednodušení administrativy. Opouštíme například princip, kdy jedna živnost rovná se jeden živnostenský list. Namísto živnostenského listu nebo koncesní listiny bude vydáván jediný průkaz pro všechny živnosti podnikatele v podobě výpisu ze živnostenského rejstříku,“ uvedl ministr.

Živnostenské listy a koncesní listiny v podobě, v jaké je známe dnes, tak mají zcela zmizet. Podnikatel bude prokazovat právo k provozování více živností pouze jediným dokladem. V souvislosti s tím by se měly snížit také úřední poplatky související se začátkem podnikání a s ohlašovanými změnami v předmětu podnikání.

Zákon má být také mnohem tenčí. Dosavadních 124 stran předpisu má zeštíhlet o 31 stran. Zmizet má 21 paragrafů. Zjednodušení systému by mělo začínajícím podnikatelům ulehčit vstup do oboru.

Jeden list na několik živností
Výraznou změnou je také plánované zavedení jediné volné živnosti namísto dnešních mnoha. Podnikatel pouze živnostenskému úřadu oznámí obor činnosti, který bude v rámci takzvané volné živnosti vykonávat. K podnikání na tuto živnost tak již nebude potřebovat několik živnostenských oprávnění a nebude ani platit tolik poplatků.

Nyní musejí podnikatelé za každý živnostenský list zaplatit tisíc korun, přičemž mnoho živnostníků vlastní těchto listů více než deset. V budoucnu za výpis se všemi živnostmi zaplatí stejnou částku jako dnes, ale pouze jednou. Celkový počet oborů živností se má výrazně snížit. Zatímco nyní zákon rozeznává 261 oborů činnosti, po novele by jich mělo být jen 95. Nejvíce by mělo být seškrtáno množství takzvaných regulovaných živností, kterých zmizí 42.

S novelou zákona skončí i dosud existující příslušnost podnikatele k živnostenskému úřadu v místě sídla nebo bydliště. Nově půjde veškeré změny v podnikání nahlásit na jakémkoliv živnostenském úřadě.

Protichůdné názory vyvolává záměr ministra zrušit povinnou praxi v oboru pro osoby se specializovaným vzděláním. „Zrušení povinné praxe u začínajících podnikatelů, kteří mají ve svém oboru ukončené vzdělání, povede ke zvýšení prestiže učňovského školství, protože učiliště budou více motivována k přípravě žáků do praxe,“ uvedl ministr Říman.

Zástupci podnikatelů si ale nejsou touto změnou jisti. Podle Bedřicha Dandy ze Sdružení podnikatelů ČR je zde možné nebezpečí, že do oboru mohou proniknout i nedostatečně kvalifikovaní lidé. „Jinak se nám ale záměr ministerstva líbí,“ uvedl Danda a dodal, že každé zjednodušení zákonů podnikatelskému prostředí prospěje.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...