19. října 2010 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Polovina domácností nevyžije bez hlavního příjmu ani tři měsíce

Domácnosti mají finanční potíže - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Domácnosti mají finanční potíže - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Polovina tuzemských domácností nevydrží bez hlavního příjmu déle než tři měsíce. Ani měsíc nevydrží po ztrátě pravidelného příjmu osm procent domácností. Finanční tíseň pro ně představuje neřešitelnou situaci, chybí jim úspory.

Výsledky svého průzkumu dnes na tiskové konferenci představila agentura STEM/MARK a ČSOB. Asi čtvrtina domácností má podle čísel ČSOB výrazné problémy se splácením dluhů. Potenciální riziko visí nad 35 procenty těch domácností, které se splácením dluhů nemají problémy, ale zároveň nemají z čeho vytvářet finanční rezervu pro případ nečekaného výpadku příjmů.

Pro případ potřeby si podle průzkumu odkládá část svých příjmů stranou kolem 80 procent lidí. Pravidelně to dělá třetina dotázaných.

Čvrtina obyvatel je zranitelná

Mezi skupinu takzvaných zranitelných patří podle výsledků šetření asi 23 procent obyvatelstva. Jsou to hlavně starší lidé s malým příjmem a nízkými finančními znalostmi. Dalších 13 procent lidí patří do kategorie takzvaných lehkovážných. Jde především o mladé lidi s vysokými příjmy a o vyučené, kteří nemají přehled o bankovních produktech ani o svých financích. Právě tito lidé nejčastěji využívají úvěry.

Ve světě financí se orientuje 61 procent osob. Přes pětinu lidí průzkum označil za vysoce finančně gramotné. "Asi osm procent je finanční gramotností nepolíbených, a to jsou samozřejmě ti nejohroženější," řekl ředitel Kanceláře představenstva ČSOB Ondřej Škorpil.

Průzkum se uskutečnil od července do září 2010 na vzorku 1600 respondentů starších 18 let. Čísla ČSOB prezentovaná mimo tento průzkum pochází z vlastního zjištění banky.

ČNB chce pokutovat finanční poradce

Česká národní banka chce rychlou novelu zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, která by jí umožnila vymáhat sankce za porušování odborné péče od pojišťovacích agentů. Na konferenci Asociace českých pojišťovacích makléřů to dnes řekl viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík s tím, že hlavním nedostatkem pojišťovacích agentů je špatné informování klientů.

Přijetí novely Tomšík očekává na konci léta příštího roku. V Česku podle Tomšíka nyní působí přes 100.000 pojišťovacích zprostředkovatelů.

Připomněl, že pojišťovnictví se týkalo loni 40 procent stížností mířících na dohled nad finančním trhem ČNB, z toho drtivá většina jich byla právě na pojišťovací zprostředkovatele.

Výkonný ředitel České asociace pojišťoven Tomáš Síkora upozornil na to, že tvrdá regulace pojišťovnictví se chystá v EU. Jejím důsledkem podle něj bude zdražení pojistek. Jedním z návrhů obsaženým ve směrnici na ochranu spotřebitele je prý povinnost každoročního obnovování pojistných smluv. "To je mimo jakoukoliv logiku uvažování jiného než politického," podotkl.

Naopak se podle něj opomíjí problematika zvyšování finanční gramotnosti občanů.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALIST PRO INFRASTRUKTURU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz