Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Porcelánka v Chodově má nového majitele

Karlovarský porcelán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlovarský porcelán | foto: Reprofoto

KARLOVY VARY Chodovský závod krachujícího Karlovarského porcelánu (KP) má nového majitele. Vybral ho výbor věřitelů. O prodeji dalších čtyř závodů největší tuzemské porcelánky, která je od loňského 10. prosince v konkurzu, se bude jednat v pondělí.

Novým vlastníkem chodovského závodu, kde se vyrábí tradiční růžový porcelán, by měla být společnost Epiag Lofida - Porcelán CZ z Dalovic. Insolvenční správce KP Tomáš Čermín to ale nepotvrdil, ani nevyvrátil. 

Věřitelé souhlasili s prodejem nemovitostí, technologií a dalšího vybavení závodu v Chodově, o který se ucházel jediný zájemce. Součástí prodeje budou i ochranné známky a zásoby. V jejich případě je však nutné udělat inventuru, která potrvá dva až tři dny. Cenu, za níž má nový vlastník chodovskou manufakturu získat, insolvenční správce neuvedl.

Z výsledku jednání věřitelů nebyl příliš nadšený předseda sklářských odborů Vladimír Kubinec. Podle něho to určitě nelze považovat za úspěch, protože se velmi rychle blíží termín 31. března, kdy má porcelánka zastavit výrobu a lidem skončí pracovní poměr.

"Času už příliš nezbývá a mám obavy, jestli se dá prodej dalších závodů ještě stihnout," poznamenal.

Od dubna už žádný "karlovarský hrnek"
Podle Čermína je zcela jisté, že od dubna neopustí brány porcelánek jediný hrnek, který by byl vyrobený pod značkou Karlovarský porcelán. To ovšem podle něho neznamená, že nemůže produkce pokračovat pod novým vlastníkem.

"Žádnou z podaných nabídek věřitelský výbor neodmítl. Teď je to spíše o dalším vyjednávání. Času není příliš, ale stihnout se to ještě dá," uvedl.

Zklamání a prohloubení nervozity. Tak hodnotí dnešní jednání věřitelského výboru předsedkyně odborů v KP Marcela Dubová. Lidé už nemají daleko k úplné rezignaci, podotkla. "Trvá to všechno příliš dlouho. Očekávali jsme, že už budeme vědět, na čem jsme. Teď se to čekání prodlužuje zase o několik dní. Ale jsem ráda, že alespoň v Chodově už mají jasno a snad i zajištěnou práci pro asi 200 lidí," dodala Dubová.

Majetkově spjaté skupiny BCT a Porcela Plus byly ještě loni největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly 7000 lidí. Od loňského září je ale skupina v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Vyrábí už jen Sklárny Kavalier v Sázavě a Karlovarský porcelán. Ostatní podniky musely výrobu zastavit, když banky z jejich účtů odčerpaly veškerou hotovost a firmy neměly z čeho financovat výrobu ani vyplácet zaměstnance.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!