21. května 2012 18:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pozor na e-shopy. Některé zneužívají certifikáty kvality

Nákupy přes internet, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nákupy přes internet, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Některé podvodné internetové obchody, které svým zákazníkům neposílají objednané zboží, neoprávněně používají certifikáty garantující kvalitu poskytovaných služeb. Upozornila na to Asociace pro elektronickou komerci, které si na tyto nekalé praktiky stěžovali podvedení zákazníci.

Stížnosti se týkaly například internetového obchodu TadyUsetrim.cz, který bez povolení používal logo Certifikovaný obchod. Nespokojení zákazníci tvrdí, že tento e-shop nedodával objednané zboží a jeho provozovatelé nereagovali na e-maily ani telefonické dotazy.

ČTĚTE TAKÉ:

"Došlo nejen ke zneužití dobrého jména asociace, ale byla také nalomena důvěra zákazníků v obchodování na internetu," píše se v tiskové zprávě Asociace pro ekonomickou komerci.

Podvodníci zneužili také logo internetového srovnávače Heureka.cz, které garantuje, že služby internetového obchodu ověřili zákazníci. Logo se objevilo například na stránkách podvodných e-shopů Matevyhrano.cz a Staleprizemi.cz.

Certifikaci internetových prodejců raději ověřujte

Kritizované internetové obchody jsou už mimo provoz a vyjádření jejich provozovatelů se nepodařilo získat. Lidé by si podle odborníků měli certifikaci a platnost členství internetových prodejců ověřovat na webových stránkách www.apek.cz, www.certifikovany-obchod.cz či www.heureka.cz.

"Spotřebitelé se mohou sami chránit tím, že budou vnímavější vůči nestandardním požadavkům či podezřelým informacím na straně internetového obchodu. Mezi ty patří zejména příliš nízká cena, požadavek na platbu předem jako jediné možnosti úhrady za zboží nebo negativní hodnocení obchodníka ve veřejných diskusích," uvedl ředitel APEK Jan Vetyška.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Nakupování na internetu je v Česku stále populárnější. Útraty Čechů v internetových obchodech loni podle odhadu Asociace pro elektronickou komerci meziročně vzrostly o čtyři miliardy na rekordních 37 miliard korun.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.