22. ledna 2013 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Praha zvýší nájemné invalidům a v dotovaných bytech

byty ve staré zástavbě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy byty ve staré zástavbě | foto: Lidové noviny

PRAHA Praha chce zvýšit nájemné ve stovkách bytů, jejichž obyvatelé dosud platí méně než 50 korun za metr čtvereční, a v bytech pro zdravotně postižené. Pokud nájemníci nebudou se zvýšením na 70 až 75 korun za metr čtvereční souhlasit, podá Praha žalobu na určení výše nájemného.

Podle mluvčí pražského magistrátu Terezy Králové se jedná se o byty, které byly dokončeny od poloviny roku 1993 a na jejichž výstavbu Praha dostala státní dotaci. V ostatních městských bytech lidé v současnosti platí měsíčně od 73 do 110 korun za metr čtvereční.

Praha vlastní asi 10 900 bytů, z toho na 4265 bytů získala státní dotaci. Po dobu platnosti podmínek dotace nemohla Praha v těchto bytech jednostranně zvyšovat nájemné. U většiny bytů postavených ze státních peněz se ale Praha s nájemníky dohodla na zvyšování nájemného, například každoročně o inflaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle materiálu, který schválila města, dosud 329 nájemců dodatek ke smlouvě nepodepsalo a platí městu nájemné zhruba ve výši 37 korun za metr čtvereční. Těmto nájemníkům chce Praha zvýšit nájemné na 75 korun.

Víc zaplatí i zdravotně postižení

Navýšení by se mělo dotknout i takzvaných bytů zvláštního určení, v kterých bydlí zdravotně postižení lidé a kde nájemné činí asi 60 korun. Tito nájemníci by si měli připlatit asi o deset korun za metr čtvereční.

Pokud nájemníci nebudou s návrhem souhlasit nebo na něj nebudou do dvou měsíců od doručení reagovat, obrátí se Praha na soud se žalobou na určení výše nájemného.

Lidovky.cz, ČTK