Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Prazdroj propaguje alkoholový test

Pivo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivo | foto: Reprofoto

PRAHA Kdy mohu po flámu usednout za volant? Tuto otázku má řidičům zodpovědět nový alkoholový SMS test.

Pivovary od podzimu začnou propagovat službu Promile SMS. Díky této službě, kterou provozuje občanské sdružení Sananim, si má uživatel možnost zjistit pravděpodobný obsah alkoholu v krvi.

Nově také bude moci spočítat zbytkový alkohol prostřednictvím dalších mobilních služeb.

Plzeňský Prazdroj bude zpočátku distribuovat vizitky s popisem služby, později ho uvede například na etiketách lahví nebo podtáccích.

„Podle výzkumu, co veřejnost vnímá jako největší problém v souvislosti s konzumací piva, vyšlo najevo, že je to řízení pod vlivem alkoholu,“ tvrdí manažer firemní komunikace Plzeňského Prazdroje Marek Hlavica.

Službu, která funguje už dva roky, dnes skutečně většinou využívají lidé, kteří chtějí druhý den ráno usednout za volant a potřebují vědět, zda jsou již střízliví.

„Neříkáme, aby konzument pil víc nebo míň. Každý by měl pít pivo tak, aby neškodil sám sobě ani svému okolí. Čím méně budou lidé bourat, tím méně bude na alkohol nazíráno jako na něco špatného,“ vysvětluje Hlavica.

Služba za první dva roky svého fungování zodpověděla 23 302 požadavků, třetina uživatelů ji využila opakovaně. Nejčastěji to byli muži (z 80 procent), ve věku 18 až 29 let. Průměrný vypočítaný obsah alkoholu v krvi byl 0,79 promile. Čtvrtina zákazníků si službu Promile SMS objednala ráno a dopoledne, více než polovina zpráv byla odeslána mezi polednem a půlnocí.

Výkonný ředitel sdružení Sananim Jiří Richter původně čekal větší úspěch. „Služba se dlouho nevyplácela, neměli jsme totiž prostředky na propagaci. Proto jsme hledali partnera, který by nám pomohl a nyní jsme se dohodli s Prazdrojem. Jiné pivovary jsme zatím neoslovili, ale uvítal bych, kdyby o to měli zájem i další,“ říká Richter. V Česku stojí jedna SMS 20 korun. Výtěžek z ní, tedy 20 až 40 procent z ceny, jde na podporu programů prevence a léčby závislostí v Sananimu.

Ve Finsku testují zadarmo
V Evropě tato služba funguje ještě ve Finsku, tam je ale zdarma, dotuje ji totiž stát. Podle údajů v esemeskách službu využívali i lidé, kteří ještě nedosáhli 18 let, ti ale tvořili jen 1,5 procenta všech uživatelů. Došly i zprávy osahující extrémní hodnoty vypitého alkoholu (často překračující smrtelné množství). Tyto zprávy se vyhodnotily jako žert nebo jako testovací, kdy uživatel zkouší, zda služba funguje.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...