Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
17. září 2008 7:40 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Pražská burza sílí, reaguje na pomoc Fed

WASHINGTON Americká centrální banka (Fed) poskytne největší světové pojišťovně American International Group (AIG) možnost čerpat úvěr až 85 miliard dolarů (asi 1,43 bilionu Kč). Americká vláda v rámci plánu záchrany převezme v AIG téměř 80 procent akcií a bude mít vliv na řízení podniku. Na tuto zprávu pozitivně zareagovala také pražská burza, dnešní obchodování zahájila výrazným růstem téměř o šest procent.

Úvěr poskytne Federální rezervní banka v New Yorku, která je součástí Fedu. Plán je vypracován na dva roky a předpokládá, že vláda jako hlavní akcionář bude mít možnost rozhodovat například i o tom, zda bude podnik vyplácet dividendy k prioritním akciím.

"Rada guvernérů centrální banky rozhodla, že za současných podmínek by chaotický pád pojišťovny AIG ještě více zhoršil situaci na finančních trzích a způsobil prudký růst úvěrových nákladů," píše se ve sdělení Fedu.

Jeho rozhodnutí podporuje i ministerstvo financí. Půjčka je zajištěna všemi aktivy AIG i jejími primárními součástmi, které nepodléhají klasické regulaci pojišťoven. Smyslem pomoci je zajistit pojišťovně prostředky na plnění běžných závazků, protože produkty AIG jsou
spjaty s pojistnými plány mnoha amerických domácností.

Díky sílícímu optimismu, že státní instituce budou financovat záchranu největší světové pojišťovny American International Group (AIG), americké akciové trhy v úterý vzrostly. V pondělí je přitom
postihl největší jednodenní pokles za sedm let. Index Dow Jones, který zahrnuje třicet nejsilnějších emisí na Wall Street, i technologický trh Nasdaq za úterý nakonec vzrostly o 1,3 procenta, i když se během dne potýkaly se ztrátami. DJI posílil o 141,51 bodu na 11.059,02 bodu a Nasdaq Composite stoupl o 27,99 bodu na 2207,90 bodu.

Naděje na záchranu AIG sílily během odpoledne a večera. Po závěru burzy oznámily informované zdroje, že se ve Fedu jedná o půjčce kolem 85 miliard dolarů, které by AIG zachránily před kolapsem.

Záchrana největší světové pojišťovny má především za cíl uklidnit světové trhy, které znejistěl bankrot investiční banky Lehman Brothers. Podle analytiků je AIG příliš velkým podnikem s vazbou na další odvětví ekonomiky, aby ji stát nechal vlastnímu osudu jako investiční banku Lehman.

Wall Street měl přitom za sebou pondělí jako nejhorší den od teroristických útoků na americká města ze září 2001. Emise finančních institucí se proto po pondělku vzpamatovávaly a jejich oživení táhlo trh před burzovním závěrem vzhůru.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Manažer/ka obchodního týmu - Praha

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Praha
nabízený plat: 80 000 - 120 000 Kč