Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Přísnější podmínky u hypoték nahání Čechy zpět do pronájmu

Přísnější podmínky u hypoték nahání Čechy zpět do pronájmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přísnější podmínky u hypoték nahání Čechy zpět do pronájmu | foto: Shutterstock

PRAHA Zájem o nájemní bydlení se letos u Čechů citelně zvedl. Důvodem nebylo nic jiného než zpřísnění podmínek pro získání hypotečního úvěru, a tak než si lidé budou moci pořídit vlastní bydlení, jsou nuceni platit nájem.

"Od počátku roku - tedy za posledních téměř osm měsíců - registrujeme nárůst poptávky v průměru za celou Českou republiku o dvacet procent," uvádí za realitní kancelář AAABYTY. CZ její ředitel Aleš Budín.

Průměrná cena pronájmu u bytu 2+1

Město              2008              2009
Ústí n/L           5478              5588
Karlovy Vary    6997              6628
Plzeň               7439              7056
Č. Budějovice  7018             7123
Praha             11705           11543
Liberec             6540             6344
Hr. Králové       7885             7120
Pardubice        7550             6937
Jihlava              6586             6437
Brno                 8650             8200
Olomouc          7347             7146
Ostrava            7749             7175
Zlín                   6295             6381

                   zdroj: bezrealitky.cz

Michal Pich ze společnosti EuroNet Media odhaduje, že byla poptávka ještě mnohem vyšší. "Podle námi získaných údajů došlo v březnu letošního roku k meziročnímu nárůstu klientů, kteří hledali pronájem, o 43 procent. Do konce července se počet hledání snížil na 35 procent s tím, že od srpna dochází opět k navýšení z důvodu nárůstu zájemců z řad studentů vysokých škol."

Vysokoškoláci zvedají ceny nájemného

A jsou to právě vysokoškoláci, kteří v těchto dnech zvyšují statistiky poptávky o pronájem. Týká se to zejména měst, kde sídlí největší a nejvyhledávanější vysoké školy, a to např. Prahy, Brna nebo Olomouce. "Praha a ostatní univerzitní města hrají samozřejmě v zájmu o pronájem prim. Rozdíly už ale nejsou tak dramatické jako v minulosti - krize postihla všechny a bydlet také musí každý," poznamenává Budín.

Se zvýšenou poptávkou stouplo na mnoha místech také samotné tržní nájemné. Nejedná se však o žádnou výraznou odchylku. "Jedná se o dočasný jev, který bude velmi závislý na novém rozjezdu trhu s hypotékami. Z dlouhodobého hlediska očekávám spíše stagnaci tržního nájemného s možným poklesem v příštím roce, a to v řádech jednotek procent," předvídá Pich z EuroNet Media.

Podle údajů společnosti Bezrealitky. cz se cena za nájem zvedla hlavně ve městech - největší nárůst zaznamenaly Praha, Plzeň, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary a České Budějovice. Pokles naopak nastal ve městech, která zasáhly dopady finanční krize.

Nejdražší nájmy zůstávají tradičně v Praze, průměrné ceny pronájmu za byt velikosti 1+kk tu začínají na 8 tisících, ale třeba v Praze 2 ceny dosahují i 15 tisíc korun bez poplatků.   

Díky spolubydlení lze sehnat dostupný byt i v centru

Pronájem mají dlouhodobě v oblibě hlavně studenti nebo čerství absolventi, kteří se stěhují do měst za prací. Ti pak také často vyhledávají takzvané spolubydlení. Díky tomu mohou mladí lidé "dosáhnout" i na bydlení například v centru Prahy.

"Zájem lidí o spolubydlení narostl zejména za posledních pět let. Pokud budu vycházet z počtu zveřejněných inzerátů na našem serveru, tak je to asi o 200 procent. Spolubydlení je dle našeho názoru čím dál oblíbenější forma bydlení, především pro mladé lidi do doby, než se rozhodnou pořídit si vlastní byt," uvádí výkonný ředitel serveru Spolubydlici.cz René Benda. Podle něj je za nárůstem inzerátů v posledním roce možné hledat také nedostupnost hypoték.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Najdete na Lidovky.cz