23. ledna 2011 12:01 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Program Zelená úsporám Bursík nezvládl, tvrdí nový ministr Chalupa

Tomáš Chalupa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Chalupa | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo životního prostředí přiznává, že dotační program Zelená úsporám je na dně. Nový šéf resortu Tomáš Chalupa (ODS) to dává za vinu "otci" projektu, někdejšímu ministrovi Martinu Bursíkovi. Tvrdí, že neuhlídal své podřízené.

"Mám zásadní pochybnosti o manažerském zvládnutí projektu ze strany vedení Státního fondu životního prostředí, a to od samého spuštění," uvedl včera Chalupa.

Manažerská pochybení, kvůli nimž se projekt zadrhl, hodlá vyšetřit. A také potrestat. Do úřadu proto povolal auditorskou firmu. "Všechny dokumenty a dotazy budou předány auditorovi k prověření a zodpovězení. O závěrech kontroly a z ní plynoucí odpovědnosti budu informovat veřejnost," slíbil ministr.

ČTĚTE TAKÉ:

Tok peněz na účty žadatelů o dotaci se zadrhl především kvůli rapidnímu nárůstu žádostí a následně nedostatečnému objemu peněz. Podle odhadů Státního fondu životního prostředí by žádosti mohly překročit volné prostředky o tři až pět miliard korun.

Česko eviduje rekordní výnosy. Přesto peníze na dotace chybí Úřad má nyní pro žadatele připraveno bezmála dvacet miliard korun. "Ubezpečuji veřejnost, že mým cílem je nalézt řešení, aby připravené finanční prostředky ve výši 19 miliard korun byly co nejrychleji poskytnuty žadatelům, kteří splnili všechny podmínky pro přijetí žádosti," slibuje Chalupa.

Kvůli velkému množství žadatelů navíc ministerstvo vede jednání s novými kupci emisních kreditů. Jinak hrozí, že průměrná výše zelené podpory, která se zatím pohybuje mezi 60 až 65 procenty, by musela o několik procentních bodů klesnout.

Česko dosud při prodeji emisních kreditů získalo vyšší výnos než jakákoli jiná evropská země. Hlavním kupcem bylo Japonsko, další volné jednotky odkoupily Rakousko, Španělsko a Světová banka. K prodeji jsou navíc připraveny další kredity v hodnotě okolo pěti miliard korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Umístit na trhu je však bude už těžší. "Hlavním důvodem, proč Japonci i další zájemci za kredity platili, byl velmi dobře vymyšlený program Zelená úsporám," vysvětluje ekonom Miroslav Zámečník.

Po úplatkářské aféře z konce loňského roku však zmizela důvěra, která je nezbytným předpokladem k úspěšnému odprodeji emisních kreditů. Zájemci tak sáhnou raději po levných přebytečných jednotkách, které nabízí hlavně Rusko a Ukrajina. Roli může podle Zámečníka hrát i to, že lidé, kteří v minulých letech uměli emisní kredity prodat, byli za Drobilovy éry "odejiti".

dtrDavid Tramba, sotJana Sotonová

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.