3. září 2012 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrný Čech bere 24 tisíc korun

České mince a bankovky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České mince a bankovky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Průměrná mzda v Česku ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 546 korun na 24 626 Kč, což představuje nárůst o 2,3 procenta. K těmto číslům je ale třeba odečíst inflaci, a proto se mzda reálně snížila o 1,1 procenta.

"Trh čekával reálný pokles jen o 0,3 procenta," komentoval data analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Již tak slabá dynamika mezd se podle něj ve druhém čtvrtletí dále zhoršila a odpovídá tak slabému výkonu české ekonomiky. "Tento rok očekáváme růst průměrné reálné mzdy o 2,9 procenta nominálně, což bude znamenat reálný pokles o 0,3 procenta," odhadl.

Mzdy se tentokrát vyvíjely shodně. "V podnikatelské i nepodnikatelské sféře byl vývoj průměrné mzdy shodný jako v celém národním hospodářství, nominálně se mzda zvýšila o 2,3 procenta, reálně poklesla o 1,1 procenta. Údaje byly ovlivněny administrativním přesunem jednotek mezi oběma sférami," připomíná Český statistický úřad.

ČTĚTE TAKÉ:

Zatímco podnikatelská sféra zažívá pokles reálné průměrné mzdy až letos, v nepodnikatelské sféře je negativní trend nepřetržitý už od 3. čtvrtletí 2010.

Nejvyšší platy jsou v IT a bankovnictví

"Jedny z nejvyšších platů jsou stále v oblasti IT a bankovnictví. Průměrně lidé v počítačovém průmyslu berou 45 tisíc hrubého, navíc si v porovnání s minulým čtvrtletím přišli na tisíc tři sta měsíčně více. To je výrazně více (2,9 procenta), než rostly platy v průměru (2,3 procenta). Na jejich platech se ukazuje i to, že na trhu není dostatek zkušených IT expertů, a proto firmy musí výrazně zvyšovat nabízené platy, aby nalákaly nové zaměstnance, třeba i z jiných firem. Naopak nejmenší platy mají lidé v oblasti ubytování a restaurací. Jejich průměrný plat je totiž takřka poloviční - 13,3 tisíc hrubého a navíc jim jejich průměrný plat klesl," uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Podle Kozuba sice pohled na výplatní pásky může potěšit, ale realita je horší, protože ceny rostou rychleji než mzdy. "Na jedné straně stojí neochota zaměstnavatelů zvyšovat mzdy. Jejich nejistota, jestli vůbec budou mít pro koho prodávat v budoucnu, je brzdí v ochotě zvyšovat mzdy. A na straně druhé stojí vysoké ceny, které brzdí lidi nakupovat. Proto mzdy v průměru vzrostly o 2,3 procenta a ceny o 3,4 procenta. Znamená to, že lidé mají reálně o 1,1 procenta méně. A to se bezpochyby znovu projeví i na spotřebitelské poptávce, která je už tak v propasti,"  tvrdí Kozub.

Reálně je mzda nižší

Proti předchozímu čtvrtletí vzrostla průměrná mzda ve 2. čtvrtletí 2012 po očištění od sezónních vlivů o půl procenta.

Za prvních šest měsíců roku vzrostla průměrná mzda v Česku o 657 korun na 24 341 Kč a byla tak meziročně vyšší o 2,8 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily za leden až červen o 3,5 procenta, reálně se tak průměrná mzda snížila o 0,7 procenta.

Nepříznivý vývoj za celé pololetí dokresluje pokles počtu zaměstnanců o zhruba 26 400 lidí, tj. o 0,7 procenta. Výrazněji rostl jen počet lidí zaměstnaných v oblasti nemovitostí, o 3,6 procenta jim ale poklesla nominální mzda.

Minimální mzda se nezměnila od ledna 2007 a činí 8000 korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!