3. září 2009 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrná mzda v Česku stále roste, už dosáhla 22.992 korun

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Průměrná mzda v Česku v letošním druhém čtvrtletí proti stejnému období loni vzrostla o 622 korun na 22.992 Kč. Meziročně se tak zvýšila o 2,8 procenta, reálná mzda se zohledněním inflace stoupla o 1,4 procenta. Platy rostly v podnikatelské i nepodnikatelské sféře, mimo podnikatelský sektor výrazněji, informoval dnes Český statistický úřad.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 537 korun (2,4 procenta) na 22 842 Kč, reálná mzda vzrostla o rovné procento. V nepodnikatelské sféře byl růst mezd vyšší, průměrná mzda stoupla o 971 Kč (4,3 procenta) na 23.661 Kč, reálná mzda vzrostla o 2,9 procenta.

Čísla za první půlrok podle analytika ČSOB Petra Dufka jasně naznačují, že letošní rok bude z hlediska vývoje nominálních mezd nejslabším v historii.

"Reálně sice situace nevypadá tak zle, avšak stále platí, že na průměrnou mzdu nedosáhne velká část zaměstnanců. Rovněž se dá souhlasit i s tím, že statistiku vychyluje k lepším výsledkům propouštění zaměstnanců s nižšími mzdami. Skutečnost je proto možná o něco horší než naznačují letošní čísla," uvedl.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...