8. dubna 2008 8:13 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Průměrná rodina utratí za jídlo přes 80 tisíc

Nakupování – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování – ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Výdaje českých domácností za potraviny v posledních letech výrazně rostou. Například loni se průměrné roční výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje přepočtené na osobu v domácnosti i kvůli rostoucím cenám zvýšily o 1270 korun na rekordních 20 868 korun.

Průměrná čtyřčlenná rodina tak loni za potraviny a nealkoholické nápoje utratila 83 472 korun, což bylo zhruba o 5000 korun více než v roce 2006. Na celkových spotřebních výdajích domácností měly loni potraviny, stejně jako bydlení, zhruba pětinový podíl. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.
 
Zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku činily průměrné měsíční spotřební výdaje za potraviny a nealkoholické nápoje na jednu osobu v domácnosti 1604 korun, tak ve čtvrtém čtvrtletí již vzrostly na 1885 korun.

Jídlo ale loni podražilo i v dalších evropských zemích. Výrazný nárůst cen potravin zaznamenalo například sousední Rakousko.

Na pultech obchodů jsou letos ceny potravin v meziročních srovnání až o několik desítek procent vyšší. Zdražil například chleba, jehož cena byla letos v únoru meziročně o 33,3 procenta vyšší. Běžné pečivo v únoru podražilo o 30,8 procenta, mouka o 51,3 procenta, vejce o 30,7 procenta a mléko o 29,5 procenta. Cena čerstvého másla se meziročně zvýšila o 18,3 procenta.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!