17. července 2015 7:59 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Řecko čeká na první peníze. Banky znovu otevřou v pondělí

Dav lidí před řeckou bankou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dav lidí před řeckou bankou. | foto: ČTK

ATÉNY/BRUSEL/BERLÍN/VÍDEŇ Řecko netrpělivě čeká na podrobnosti o krátkodobé finanční pomoci, kterou má dostat ve výši sedmi miliard eur. Předlužené zemi má zajistit překlenovací financování do doby, než Atény s eurozónou dojednají celkový záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), tedy záchranného fondu eurozóny.

V průběhu pátku mají parlamenty v Německu a v Rakousku hlasovat o zahájení rozhovorů o podmínkách této nové dlouhodobé finanční pomoci; podobně budou v příštích dnech hlasovat parlamenty i v některých dalších zemích eurozóny.

Ochrana před bankrotem

Tříletý program v objemu až 86 miliard eur má Řecko ochránit před bankrotem a odchodem z eurozóny. Řecký parlament v noci na čtvrtek schválil první strukturální reformy, které eurozóna žádá výměnou za příslib peněz.

Už ve čtvrtek Evropská centrální banka (ECB) povolila řeckým bankám čerpat větší objem nouzových úvěrů, což bankovním domům po dvoutýdenní pauze patrně umožní otevřít pro klienty v pondělí. Výběry peněz ale mají být dál limitovány.

Otevření ještě není jisté

Opětovné otevření řeckých bank v pondělí ještě není hotovou věcí. Řekl to v rozhlasové stanici ORF guvernér rakouské centrální banky a člen rady guvernérů Evropské centrální banky Ewald Nowotny. Reagoval tak na čtvrteční prohlášení jednoho z představitelů řeckého ministerstva financí.

"Ještě to není pevně stanoveno, jsou tam ještě nějaké kontroly, které se musí udělat," citovala guvernéra agentura Reuters. Dodal rovněž, že může trvat šest až osm týdnu, než bude nový záchranný program pro Řecko připraven ke spuštění.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz