Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sdružení se nelíbí omezování péče. Půjde pojišťovnám po krku

Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Varovné signály o omezování dostupnosti nákladné léčby v důsledku finančních limitů ke konci roku přiměly Platformu zdravotních pojištěnců k rozhodnutí, že bude po zdravotních pojišťovnách požadovat poskytnutí všech smluv a úhradových dodatků se zdravotnickými zařízeními týkajících se specializované a nákladné léčby.

"Budeme požadovat smlouvy platné v tomto roce, ale i nově uzavírané na příští rok," sdělila Michaela Blažková, prezidentka Platformy zdravotních pojištěnců.

Na základě analýzy smluv chce sdružení pojištěnce informovat, zda a jak je v jejich regionu zajištěna dostupnost nákladné zdravotní péče. "Chceme také vyhodnotit, které pojišťovny zajišťují potřeby svých klientů nejlépe," uvedla Blažková s tím, že lepší informovanost může vést i k přechodu některých lidí k jiné pojišťovně.

Pacienti a personál z českobudějovické nemocnice, kde při požáru uhořela pacientka na lůžku.

Zdravotní pojišťovny musí tyto informace poskytnout

Zdravotní pojišťovny zatím svůj postoj k poskytování smluv tají. "Tato informace je pro nás nová, naše stanovisko zveřejníme, až dostaneme oficiální žádost," vyjádřila se například za ZP ministerstva vnitra Hana Kadečková.

"Podle zákona musí pojišťovna takové informace poskytnout. Pokud to bude nezbytné, jsme připraveni je získat soudní cestou. Věříme ale, že k tomu nebudeme muset přistoupit," tvrdí právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Sdružení plánuje také zřídit devět Klubů pojištěnců podle příslušnosti ke zdravotní pojišťovně. "Vznikne tak prostor pro snadnější komunikaci s pojišťovnami a sdílení společných zájmů," míní Blažková. Dodává, že kluby oficiálně vzniknou pravděpodobně k 1. lednu příštího roku.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...