Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Sdružení se nelíbí omezování péče. Půjde pojišťovnám po krku

Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pacient v nemocnici - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Varovné signály o omezování dostupnosti nákladné léčby v důsledku finančních limitů ke konci roku přiměly Platformu zdravotních pojištěnců k rozhodnutí, že bude po zdravotních pojišťovnách požadovat poskytnutí všech smluv a úhradových dodatků se zdravotnickými zařízeními týkajících se specializované a nákladné léčby.

"Budeme požadovat smlouvy platné v tomto roce, ale i nově uzavírané na příští rok," sdělila Michaela Blažková, prezidentka Platformy zdravotních pojištěnců.

Na základě analýzy smluv chce sdružení pojištěnce informovat, zda a jak je v jejich regionu zajištěna dostupnost nákladné zdravotní péče. "Chceme také vyhodnotit, které pojišťovny zajišťují potřeby svých klientů nejlépe," uvedla Blažková s tím, že lepší informovanost může vést i k přechodu některých lidí k jiné pojišťovně.

Pacienti a personál z českobudějovické nemocnice, kde při požáru uhořela pacientka na lůžku.

Zdravotní pojišťovny musí tyto informace poskytnout

Zdravotní pojišťovny zatím svůj postoj k poskytování smluv tají. "Tato informace je pro nás nová, naše stanovisko zveřejníme, až dostaneme oficiální žádost," vyjádřila se například za ZP ministerstva vnitra Hana Kadečková.

"Podle zákona musí pojišťovna takové informace poskytnout. Pokud to bude nezbytné, jsme připraveni je získat soudní cestou. Věříme ale, že k tomu nebudeme muset přistoupit," tvrdí právník Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Sdružení plánuje také zřídit devět Klubů pojištěnců podle příslušnosti ke zdravotní pojišťovně. "Vznikne tak prostor pro snadnější komunikaci s pojišťovnami a sdílení společných zájmů," míní Blažková. Dodává, že kluby oficiálně vzniknou pravděpodobně k 1. lednu příštího roku.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...