Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Se zvýšením platu už nepočítejte, letos jde jen o udržení místa

České bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky | foto: Shutterstock

PRAHA V letošním roce půjde při kolektivním vyjednávání spíše o zachování pracovních míst než o zvyšování platů. Větší šanci na růst mezd budou mít v roce pozvolné ekonomické obnovy paradoxně pracovníci veřejného sektoru. Shodují se na tom jak zástupci odborářů, tak ekonomičtí analytici.

"Platy ve veřejném sektoru by letos mohly reálně růst o dvě až tři procenta. V soukromém sektoru předpokládám spíše reálnou nulu, ale určitě se najdou i soukromé firmy, zejména v sektoru malých a středních podniků, které si nebudou moci dovolit ani udržení reálné mzdy," řekl analytik České spořitelny Petr Zahradník. Podle něj odboráři nebudou při vyjednávání o kolektivních smlouvách příliš agresivní.

To ostatně potvrzují i odbory. "Víme, v jakém stavu je česká ekonomika. České firmy na tom nejsou dobře, jejich likvidita je ve vážném stavu. Další prohloubení krize by znamenalo zvýšení počtu vyhlášených konkurzů a v jeho důsledku další propouštění," vyjmenoval předseda Odborového svazu Kovo Josef Středula hlavní faktory, které letos definovaly strategii odborářů pro vyjednávání.

Zatímco v minulosti doporučovala Českomoravská konfederace odborových svazů jednotlivým odborových svazům ve firmách například, o jak velké procentní navýšení platů by měly žádat, letos to neudělala. Požadavky odborářů tak budou letos fragmentovanější. "Letos jsme odborovým svazům doporučovali, aby vycházely z konkrétního stavu, který v jednotlivých firmách panuje," řekl předseda ČMKOS Milan Štěch.

"Určitě očekávám nárůst mezd v oblasti výroby ocelářských výrobků, zejména kvůli návaznosti na podpůrné projekty od vlády," řekl Středula. Naopak nižší platy by letos mohli mít pracovníci některých automobilek a jejich subdodavatelů. Polepšit ani pohoršit by si neměli zaměstnanci subdodavatelů leteckého průmyslu. "Stabilizace čeká i odvětví velkých investičních celků v energetice, které loňským rokem prošlo prakticky bez postižení," řekl Středula.

Nezaměstnanost by se měla minimálně ještě v prvním čtvrtletí letošního roku nadále zvyšovat, ale analytici se shodují, že by se měla udržet pod deseti procenty. Na vysokých úrovních by se však měla udržet poměrně dlouhou dobu. Například pod devět procent se podle analytiků letos nedostane.

Další podrobnosti o letošních platech si přečtěte v pondělním vydání deníku

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?
SOS: Klubou se nám první zoubky. Jak pomoci od bolesti a jak je čistit?

Prořezávání prvních zoubků je v každé rodině náročným obdobím probdělých nocí plných pláče. Jak miminku pomoci od bolesti? Kdy je nejvhodnější...