Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Splachujte ekonomicky a sprchujte se

Češi se odhodlali platit méně za elektřinu. Opouští ČEZ, E. ON a PRE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi se odhodlali platit méně za elektřinu. Opouští ČEZ, E. ON a PRE | foto: Lidové noviny

PRAHA Svačiny do školy, lázeň po práci, grilované kuře koupené cestou domů. To vše je stále dražší. Své výdaje však můžete snížit. Jak na to? Přinášíme 99 rad, díky kterým můžete ušetřit. Přečtěte si dalších deset z nich.

11. Čtěte štítky na spotřebičích. Ze zákona musí být energetický štítek u každého nového elektrospotřebiče. Díky němu zjistíte, jak velkou spotřebu výrobek má. „A“ je nejúspornější, „G“ naopak nejméně úsporné.

12. Nenechávejte nabíječky v zásuvce. Nabíječky mobilních telefonů, DVD přehrávačů, baterií do fotoaparátu a dalších přístrojů spotřebují několik stovek za rok, i když jsou jen zapojeny v zásuvce a nic ve skutečnosti nenabíjejí. Chcete-li ušetřit, mějte je v zásuvce pouze tehdy, když nabíjíte.

13. Při usínání použijte časovač. Pokud usínáte u televize, využijte režim „sleep“. Při usínání u hudby existuje u dražších zařízení stejná možnost, k počítači si z internetu stáhněte program, který umí načasovat vypnutí počítače.

14. Splachujte ekonomicky. Pořiďte si na toaletu dvoustupňové splachovací zařízení. Díky němu můžete ušetřit až 30 procent vody. Nenechávejte protékat splachování, můžete tak přijít až o tisíce korun ročně.

15. Sprchujte se. Naplněná vana s pěnou kokosového aroma je příjemná záležitost, ale pokud chcete šetřit, je s koupáním konec. Při koupání je spotřeba vody 100–150 litrů, vždy záleží na typu vany. Během sprchování spotřebujete pouze okolo 50 litrů. Do koupelny vcházejte s pocitem, že nejdete relaxovat, pouze provést hygienu. A samozřejmě šetřit.

16. Vyměňte těsnění a zkontrolujte potrubí. Zvlášť pokud jde o starší dům nebo byt. Někdy můžete přicházet o desítky litrů vody denně bez vašeho vědomí.

17. Nenechávejte téct teplou vodu zbytečně. To platí při mytí, čištění zubů nebo třeba holení.

18. Dbejte na těsnost kohoutků, nenechávejte je kapat. Deset kapek teplé vody za minutu stojí asi 400 korun za rok. Namontujte úspornou sprchovou hlavu, termostatické baterie, stop ventil. Izolujte potrubí, kterým vede teplá voda (např. ve sklepě).

19. Ohřívejte na správném místě. Pokud je místo, kde se teplá voda odebírá, příliš vzdálené od samotného ohřívače, zvolte řešení s místním zvláštním ohřívačem. Vbytě vyměňte raději bojler za průtokový ohřívač, pro rodinný dům platí obrácené schéma.

20. Uvolněte teplu cestu. Pokud máte doma radiátory, otírejte je. Prach nepropouští teplo. Dlouhé závěsy nebo nábytek mohou zase v šíření tepla bránit.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....