Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spoření a investice: s výnosem roste riziko

Banka v obchodním centru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka v obchodním centru | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Dávno pryč jsou doby, kdy se úspory schovávaly do slamníku. V současné době trh nabízí různé možnosti, jak peníze uložit nebo investovat - ať už jste konzervativní střadatel, nebo dynamický investor, který se nebojí rizika. Základní poučka zní: chcete-li dosáhnout vyššího zhodnocení, musíte podstoupit vyšší riziko.

Příklad: termínovaný vklad je velmi bezpečný, je ale úročen nízko - okolo 1,5 %. Naproti tomu například v akciovém fondu můžete za rok vydělat třeba 40 %, ale také o celou investici přijít.

Než někam své peníze vložíte, vezměte v úvahu inflaci. Pokud je vyšší než sazba, kterou jsou peněžní zůstatky úročeny, reálná hodnota úspor klesá a my si za ně koupíme méně než v době, kdy jsme je investovali. Pojďme si nyní říct, jaké mají střadatelé možnosti.

Kolik vám co vynese
aneb Počítejte s inflací

NOMINÁLNÍ PRŮMĚRNÝ VÝNOS V ROCE 2006

běžný účet v bance: 0,3 %
termínovaný vklad: 1,5%
 stavební spoření (smlouvy uzavřené do 31. 12. 2003): 10 %
 stavební spoření (smlouvy uzavřené od 1. 1. 2004): 6 %
 penzijní připojištění: 7,6 % (údaj z roku 2005)
 podílové fondy peněžního trhu: 2%
 podílové smíšené fondy: 5%
 podílové akciové fondy: 10%
 pojištění se spořící složkou: 2 až 3%(výnos některých dynamických investičních pojistek může překročit i 10 %)

REÁLNÝ VÝNOS
Abychom zjistili, o kolik se naše peníze opravdu zhodnotí, musíme od nominálních procentních výnosů odečíst inflaci. V loňském roce přitom činila průměrná míra inflace 2,5 procenta. Letos by podle očekávání ekonomů měla dosáhnout podobné hodnoty. Když čísla porovnáte, zjistíte, že když necháte peníze ležet na běžném účtu nebo termínovaném vkladu, dojde vlastně k poklesu jejich hodnoty. Reálný výnos je totiž záporný.

Základem je běžný účet v bance. Kvůli nízkému úroku se na něm vyplatí držet jen částku nutnou k úhradě běžných potřeb. Na neočekávané výdaje si nechte rezervu, rozumná je ve výši trojnásobku měsíčních výdajů. Tu uložte do produktu, který vynáší víc než běžný účet a který zároveň umožňuje rychlý výběr peněz - třeba spořící účet s krátkou či nulovou výpovědní lhůtou.

Bankovní termínované vklady nyní prodělávají - úrok je totiž nižší než inflace. Pokud se bojíte rizika, dejte raději přednost stavebnímu spoření nebo penzijnímu připojištění. Na obě stát přispívá, proto můžete i díky dalším výhodám dosáhnout docela zajímavých výnosů. Ke stavebnímu spoření uzavřenému do konce roku 2003 stát dává 25 % ročních úspor (max. 4500 Kč). Na novou smlouvu dostanete 15 % ročních úložek (max. 3000 Kč). Když potřebujete spořit a zároveň se pojistit, nabízí se kapitálové či investiční životní pojištění. O nich více v dalších lekcích.

Peníze můžete také investovat, třeba do podílových fondů. Tam ale hrozí, že o prostředky přijdete. Čím rizikovější fond, tím déle je třeba v něm peníze nechat, aby se výkyvy vyrovnaly. Nejbezpečnější a zároveň nejméně výnosné jsou fondy peněžního trhu. Naopak nejvyšší výnos můžete dosáhnout v akciovém fondu. Tam ale také podstupujete nejvyšší riziko ztráty.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.