12. září 2011 13:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spořit či nespořit? Podívejte se, zda se vám reforma penzí vyplatí

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA Sněmovna schválila důchodovou reformu. Mezi její hlavní body patří zavedení tzv. druhého pilíře. Lidé si díky němu mohou z 28 procent hrubé mzdy odváděné na sociální pojištění převést na účet u soukromých penzijních společností tři procenta, pokud přidají dva ze svého. Lidovky.cz přinášejí přehled důvodů proč spořit a proč naopak ne.

Účast v druhém pilíři bude dobrovolná, nebude ji ale možné zrušit. Pro vstup se lze rozhodnout do 35 let, starší se musí rozhodnout do konce roku 2012. Současných důchodců se druhý pilíř netýká. Na které otázky budou hledat odpovědi lidé, které zaujala nová nabídka fondů?

Proč spořit?

 • Proč bych měl vyvést část peněz na důchod do fondu?

Můžu si tím zajistit vyšší důchod. Roste totiž počet důchodců oproti ekonomicky aktivním lidem a hrozí, že můj státem vyplácený důchod bude v poměru k mé bývalé mzdě výrazně nižší, než je tomu nyní.

 • Beru tím zodpovědnost za svůj důchod výhradně do vlastních rukou?

Ne. I po vyvedení části peněz na soukromý účet bude většina mého sociálního pojištění odváděna do pilíře průběžného financování důchodů. To mi zaručí výplatu důchodu státem, i když nižšího.

 • Budu muset na důchod odvádět více, než kdybych zůstal v pilíři průběžného financování?

Ano, minimálně o 2 procenta vyměřovacího základu na sociální pojištění, kterými budu muset na soukromý důchodový účet přispívat.

 • O kolik se mi sníží důchod vyplácený státem?

Za období, kdy vyvádím část spoření na důchod na soukromé fondy, budu z průběžného systému získávat zhruba o 20 procent nižší důchod.

 • O kolik si celkově přilepším?

Nelze jednoznačně vyčíslit. Záleží na tom, jakou investiční variantu nabízenou fondem zvolím.

 • Co když penzijní fond zkrachuje? Získám své vklady zpět?

Stát vklady v soukromých penzijních fondech negarantuje. Částečnou výjimkou bude veřejnoprávní fond, který bude smět investovat pouze do vládních dluhopisů. Ostatní fondy budou podléhat přísné regulaci, například peníze střadatelů budou odděleny od majetku akcionářů, aby zisky z peněz střadatelů nemohly jít akcionářům.

INFOGRAFIKA

Proč nespořit?

Podle očekávání ekonomů i zástupců penzijních fondů se více než polovina zaměstnanců a podnikatelů neodhodlá snížit svoje platby do státního systému ve prospěch soukromých účtů u fondů. I oni ale budou hledat odpovědi alespoň na následující otázky.

 • Zatím chci, aby moje úspory na důchod spravoval jen stát. Když uvidím, že spoření ve fondech je výhodné, budu k nim moci později přejít?

  Všichni lidé, kteří 31. 12. 2012 dovrší 35 let či budou starší, se budou muset do tohoto data rozhodnout, zdali chtějí spoléhat zcela na stát, anebo část peněz na důchody vyvést na soukromé účty. Po tomto datu nebudou moci již své rozhodnutí změnit. V budoucnosti pak takové rozhodnutí budou moci činit lidé do dovršení 35 let. Jakmile se ale člověk rozhodne vyvádět část peněz do kapitálového pilíře, nemůže to později změnit.
 • Proč je pro mě lepší spoléhat se při výplatě důchodů na stát?

  Nemusím se rozhodovat, do jakého penzijního fondu budu část peněz na důchod platit nebo jakou investiční strategii zvolit. Nemusím se bát krachu fondu. Navíc moje odvody na důchod budou minimálně o 2 procenta vyměřovacího základu nižší, než kdybych investoval do fondů.
 • Čelím vůbec nějakým rizikům?

  Ano. Vlivem stárnutí populace „pracuje“ na jednoho důchodce stále menší počet lidí. Zatímco v roce 2010 pracovalo 100 ekonomicky aktivních lidí na 54 důchodců a dětí, v roce 2050 by při zachování stávajícího systému penzí sto pracujících muselo financovat 92 dětí a důchodců. Hrozí, že výše budoucích důchodů v porovnání k bývalé mzdě bude výrazně nižší.
 • O kolik by mohly klesnou důchody v poměru k bývalé mzdě?

  Přesné číslo neexistuje. V současnosti odpovídají starobní důchody zhruba 40 procentům bývalé mzdy. Tento poměr by mohl v horizontu přibližně třiceti let klesnout na zhruba 20-25 procent.

KDY PŮJDETE DO DŮCHODU?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!