18. dubna 2007 15:58, aktualizováno  18:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Spory ve Škodě končí, zaměstnancům přidají

Zaměstnanci Škody Auto v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci Škody Auto v Mladé Boleslavi. | foto: Marta MyškováČTK

MLADÁ BOLESLAV Odbory v mladoboleslavské Škodě Auto našly společnou řeč s vedením podniku. Obě strany se dohodly na růstu mezd. Zaměstnanci proto zrušili stávku plánovanou na čtvrtek.

Od letošního druhého čtvrtletí zvýší firma mzdy v průměru o 12,7 procenta. Za příští rok zaměstnanci dostanou jednorázový příplatek 2500 korun. Na tiskové konferenci to dnes řekl člen představenstva automobilky Martin Jahn.

Za loňský rok firma zaměstnancům vyplatí jednorázový příspěvek 10.000 korun, který bude firma v následujících letech zvyšovat či snižovat o podíl růstu či poklesu hospodaření.

Odbory stávkovaly od úterý, dnes ráno protest ukončily a jednali s firmou o možném navýšení mezd. Při předchozích jednáních automobilka nabídla zaměstnancům růst platů v průměru o 13 procent, s tím ale odbory nesouhlasily a vyhlásily stávku. Firma v rekci na to stáhla nabídku na růstu mezd 7,5 procenta v letošním roce a o tři procenta v roce příštím.

Škoda Auto zaměstnává asi 27.000 lidí, průměrná dělnická mzda je 22.000 korun.

Jahn označil výsledek dnešního jednání za "vítězství zdravého rozumu", ale nechtěl upřesnit, jaká škoda automobilce úterní stávkou vznikla. Připustil pouze, že nebylo vyrobeno několik stovek aut. Podle informací Mladé fronty Dnes nebyla vyrobena asi třetina produkce, tedy zhruba 800 až 900 vozů. Jahn má prý od odborů písemnou deklaraci, že pomohou ztrátu nahradit.

Předseda odborů Jaroslav Povšík už dříve připustil, že by odbory mohly souhlasit s dočasným zvýšením rychlosti pásu.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!