16. března 2009 13:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát věnuje sklářům 30 milionů

Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace zaměstnanců ve sklářském průmyslu. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Stát věnuje sklářům, kteří kvůli krizi už několik měsíců nedostávají výplaty, nevratnou dotaci 30 milionů korun. Po dnešním jednání vlády to oznámil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS), který spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (KDU-ČSL) kabinetu návrh pomoci předkládal. Mezi potřebné zaměstnance peníze rozdělí sklářské odbory.

V budoucnosti by lidem v podobné situaci měla pomáhat připravovaná novela zákona o ochraně zaměstnanců před insolvencí. Po vyhlášení insolvence by měli dostat tři mzdy. Novelu zákona již schválila vláda. Nečas doufá, že nová úprava projde sněmovnou v březnu nebo dubnu.

Předseda odborového svazu výrobců skla a porcelánu Vladimír Kubinec přidělení dotace již dříve uvítal. "Lidé dostanou mimořádnou výpomoc a snad také část ušlých mezd, až se podaří schválit novelu zákona," dodal Kubinec.

My chceme být spravedliví

Odboráři podle Kubince intenzivně pracují na klíči, podle něhož budou peníze rozdělovat. "Nebude to jednoduché, jde o zhruba 5000 lidí, a my chceme být spravedliví," poznamenal již dříve. Peníze podle něj dostanou všichni, kdo o pomoc projeví zájem, bez ohledu na to, zda jsou v odborech, či nikoli. "Musíme vzít v úvahu také délku období, kdy zůstali bez peněz, případně, zda nedostali jinou pomoc," dodal odborový předák. Věří, že peníze bude možné rozdělit během několika týdnů.

Majetkově spjaté skupiny BCT a Porcela Plus byly ještě loni největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly 7000 lidí. Od loňského listopadu je ale skupina v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. Vyrábí už jen Sklárny Kavalier v Sázavě a Karlovarský porcelán. O práci postupně přišlo na 5000 lidí, řada z nich zůstala měsíce zcela bez peněz.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!