26. listopadu 2014 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stát vrátil pracujícím důchodcům na daních už 600 milionů korun

Důchodce. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodce. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Již 600 milionů korun vrátil stát pracujícím důchodcům z daní za rok 2013 na základě verdiktu soudu. Počet důchodců se zatím vyšplhal na 146 000. Slevu na dani za loňský rok přiznal jedné konkrétní důchodkyni v září Ústavní soud, a umožnil tak vrácení peněz i ostatním.

Důchodci se ale musí sami přihlásit. Slevu za letošní rok pak už mají jistou. Ve středečním vydání to píše Mladá fronta Dnes (MfD). Sporné zákonné ustanovení, kvůli kterému pracující důchodci o slevu přišli, Ústavní soud zrušil z podnětu skupiny senátorů již v létě, takže se důchodci nemuseli obávat o slevu za tento rok. 

O peníze za rok 2013 se ale vedly spory. Na konci září soud vyhověl první individuální stížnosti na nepřiznání loňské slevy, a ministerstvo financí následně oznámilo, že vrátí pracujícím důchodcům i peníze za loňský rok. Svůj nárok mohou uplatnit do tří let.

K TÉMATU:

Zákon ve zrušeném ustanovení říkal, že „daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu“. 

Aktivní důchodci tak od začátku roku 2013 přišli o možnost snížit si daňovou povinnost až o 24 840 korun ročně. Podle ústavních soudců však právní úprava vyvolávala nerovnost.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHATRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč