Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
26. června 2012 17:02 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Důchod dnešních třicátníků bude 6500 korun

Spoření na důchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spoření na důchod - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Státní důchody čeká strmý propad, poměr průměrného nástupního důchodu k průměrné mzdě v klesne ze současných 46 procent na 26 procent v roce 2050. Vstup do druhého pilíře penzijní reformy se vyplatí polovině mužů a 30 procentům žen.

Vyplývá to ze studie, kterou pro ČSOB Penzijní fond Stabilita zpracoval institut IDEA při akademickém pracovišti CERGE-EI.

Pokud tedy lidé s průměrnou mzdou 25 000 korun vstupují do penze s částkou 11 240 Kč, dnešní třicátníci by od státu dostali jen 6500 korun. Propad životní úrovně musí očekávat i ti, kteří do důchodu právě vstoupili. Během následujících 20 let totiž budou od státu dostávat důchody nižší asi o deset procent.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výsledky studie jsou pádným argumentem na mezi Čechy stále nebezpečně rozšířené spoléhání na stát. Nějakou penzi od něj dostanou, ale na plnohodnotný život to v žádném případě stačit nebude," uvedl analytik institutu Ondřej Schneider. Dnešní důchodový systém je podle něj nejvíce nevýhodný pro mladší generace, které by do něj odvedly třikrát více, než by z něj získaly.

Ženám se vyplatí první pilíř

To podle studie zvyšuje výhodnost vstupu do druhého pilíře pro mnohem širší skupinu lidí, než se dosud předpokládalo. Poslední výpočty expertů ČSOB z počátku roku hovořily o výhodnosti pro 35 procent dospělé populace, při zohlednění pohledu CERGE-EI by to bylo okolo 40 procent.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ze studie dále vyplývá, že ženám se vyplatí spíše první pilíř, naopak nejvýhodnější je druhý pilíř pro muže ve věku 20 až 35 let. Výsledky studie podle ředitele ČSOB PF Stabilita Karla Svobody ukázaly také to, že nejen první, ale ani druhý pilíř nelze vnímat jako jediné cesty k zajištění plnohodnotného stáří.

Dobrovolné spoření

Druhý pilíř penzijní reformy spočívá v tom, že si lidé budou moci převádět na individuální účty u soukromých penzijních společností tři procentní body ze sociálního pojištění. Nyní činí 28 procent hrubé mzdy. Podmínkou ale bude to, že přidají částku dvou procentních bodů ze svého.

Spoření bude dobrovolné. Pokud ale lidé do nového pilíře vstoupí, nebudou už moci přestat spořit. Čerpání důchodu bude možné jen formou penze buď doživotně, nebo po dobu 20 let. Jednorázové výběry na rozdíl od současného penzijního připojištění možné nebudou.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.