10. května 2007 7:53 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stravenky vyjdou firmy dráž

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Vládní reforma veřejných financí může zaměstnavatelům, zvláště těm velkým, snížit zisky řádově až o miliony korun za rok. A to na tak nenápadné věci, jako je stravování zaměstnanců. Příspěvky zaměstnavatele na jídlo pro jeho pracovníky totiž už nebude možné uznat jako výdaje pro daňové účely, jak tomu bylo dosud.

„V novele zákona o daních z příjmů se navrhuje zrušit možnost uznat náklady na závodní stravování u zaměstnavatele,“ potvrzuje náměstkyně ministra financí pro oblast daní Dana Trezziová.

Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla to na firmy bude mít nemalý finanční dopad. Podle něj by takové ustanovení mělo smysl pouze při současném snížení daní pro firmy.

„V malých firmách nebude problém, ale u větších podniků s vyšším počtem zaměstnanců už může být,“ souhlasí také Bedřich Danda ze Sdružení podnikatelů a živnostníků.

Lidé o stravenky nepřijdou
Prosperující firma s tisíci zaměstnanci vydá na stravování svých lidí až kolem sedmi milionů korun ročně. Pokud si takovouto sumu nebude moci nadále odepisovat z daní, zaplatí státu na daních kolem milionu sedmi set tisíc korun ročně navíc.

Přestože se nově navrhované změny prodraží především firmám, paradoxně se nelíbí ani zástupcům zaměstnanců. Už v minulých dnech proti nim protestovali odboráři Českých drah. Ti se podle svého předáka Jaromíra Duška obávají, že by zrušení daňových výhod mohlo vést k ohrožení možnosti využívat výhodného závodního stravování.

„Je to další z opatření, které je pro nás nepřijatelné,“ říká jednoznačně také jiný zástupce odborů, šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Podle něho znevýhodnění závodního stravování zaměstnance poškodí.

S tím představitelé ministerstva financí nesouhlasí. „Navrhovaná úprava v žádném případě nezakazuje závodní stravování,“ uvedla Trezziová. Podle českého zákoníku práce má totiž zaměstnavatel povinnost umožnit zaměstnancům stravování. Některé firmy k tomu využívají vlastních závodních jídelen, jiné dávají zaměstnancům příplatky ke mzdě, obvykle ve formě takzvaných stravenek. Tato povinnost by i po vládní reformě zaměstnavatelům zůstala.

Firmy si dnes mohou z daní odepsat náklady na provoz vlastního stravovacího zařízení, například závodní jídelny s výjimkou hodnoty potravin. V případě stravování zajišťovaného prostřednictvím stravenek je daňově uznatelný příspěvek do výše 48 korun denně na osobu.

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz