7. června 2009 19:57 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Stříbro? Výnosná investice pro finanční hazardéry

Doplňky od značky Dyrberg/Kern. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doplňky od značky Dyrberg/Kern. | foto: Reprofoto

LONDÝN Cena stříbra se od začátku roku zvýšila asi o 43 procent, a její růst tak výrazně překonal růst cen zlata. Trhu ale vládnou spekulace, což může být podle analytiků do budoucna velký problém.

Pokud by výrazněji zakolísala poptávka průmyslových firem, pak se zřejmě na trh dostaví prudká korekce a pád cen.

Stříbro od začátku roku profituje hlavně z celkového oživení poptávky po komoditách, a to hlavně ve druhém čtvrtletí. Cena stříbra se tak z části svezla na vlně zájmu o zlato, i když cena zlata se od začátku roku zvýšila mnohem méně, jen asi o 12 procent.

"Trh se stříbrem není tak hluboký a likvidní, jako trh se zlatem. Pokud by se tedy postoj investorů změnil, způsobilo by to docela traumatickou cenovou korekci," myslí si analytik trhu komodit ve společnosti RBS Global Banking & Markets Stephen Briggs.

Stříbro je neobvyklým kovem, protože je to investiční nástroj a zároveň surovina pro průmysl. V prvním čtvrtletí se cena kovu zvýšila asi o 14 procent, když investoři stříbro nakupovali jako alternativu ke zlatu. Také se pomocí stříbra chtěli zajistit proti poklesu dolaru a silné kolísavosti na dalších trzích.

"Pokud na trh dál budou plynout investice, tak si povede stříbro dobře. Je to ale teď dost riskantní trh," dodal Briggs.

V současné době se cena stříbra pohybuje kolem 16 dolarů za troyskou unci (oz; asi 31,10 gramu), zatímco na začátku roku činila asi 11,30 USD. Naopak cena zlata se dostala jen asi na 970 dolarů, v posledních dnech ale šplhá stále výše. Ve druhém čtvrtletí se ale začal zvyšovat zájem rovněž o další průmyslové komodity.

Za růstem cen stříbra je teď z valné části i nová vlna investiční poptávky.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.