14. dubna 2008 12:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Strojírnám hrozí miliardová pokuta

Společnost Siemens - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Společnost Siemens - ilustrační foto | foto: AFP

BRNO Brněnský krajský soud zřejmě příští týden rozhodne o rekordní miliardové pokutě za kartel několika nadnárodních strojíren. Firmy Siemens, Alstom, Hitachi, Toshiba a další dostaly loni sankci v celkové výši 941 milionů korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Je to nejvyšší pokuta, jakou kdy úřad udělil. Soud nyní rozhodne, zda ji potvrdí, anebo dá za pravdu firmám a rozhodnutí ÚOHS zruší.

"Budeme se snažit to hned na prvním jednání rozhodnout," uvedl soudce David Raus. Jednání ale patrně bude zdlouhavé. Na straně žalobců stojí desítka strojírenských skupin - Siemens, Alstom, Hitachi, Areva, Toshiba, Fuji Electric, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Nuova Magrini.

Uvozovky dolníMartin Pecina: Podobný kartel nemá v Česku obdobyUvozovky horní


Firmy podle soutěžního úřadu asi 16 let od roku 1988 téměř po celém světě nezákonně kooperovaly v tendrech na takzvané plynem izolované spínací ústrojí, aby si vždy některá z nich zakázku zajistila.

V Česku to jen v letech 2001 až 2004 byly zakázky za 700 milionů korun, například na rozvodny  Mikulov,Kunovice, Kaplice, Strakonice a elektrifikaci trati Kadaň-Karlovy Vary.

Firmy už za stejný delikt pokutovala i Evropská komise. V tomto případě šlo loni o druhou nejvyšší sankci za kartel v historii, přes 750 milionů eur (podle tehdejšího kurzu přes 21 miliard korun). 

Už dříve soudci uvedli, že je případ dost složitý. ÚOHS třeba vůbec poprvé pokutoval firmy, které v ČR vůbec nepůsobí. "I když ale na našem trhu nepůsobily, stalo se tak po dohodě, a jde tedy o vylučovací kartel," vysvětlil už dříve šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina. Podle něj zatím v Česku podobný kartel nemá obdoby. Podniky už rekordní sankci 941 milionů korun zaplatily.
ČTK, Lidovky.cz