Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Téměř polovina domácností měla letos vyrovnaný rozpočet

Šetření - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šetření - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř polovina českých domácností měla v uplynulých 12 měsících vyrovnaný rozpočet, jejich členové tak zhruba stejně spořili jako utráceli. Skoro třetina domácností více utrácela, u necelé čtvrtiny příjmy převyšovaly výdaje. Vyplývá to z průzkumu, který pro ING Bank ČR v září uskutečnila mezi 500 respondentů agentura TNS AISA.

Tři procenta lidí se přiznávají k občasnému bezhlavému utrácení, naopak 42 procent domácností kupuje jen nejnutnější věci. Letošní Vánoce plánují dvě třetiny Čechů financovat z dostupných zdrojů na běžném účtu nebo v hotovosti. Asi třetina jich na vánoční nákupy šetří a jen jedno procento už dopředu ví, že se kvůli letošním Vánocům zadluží.

Nejvíc spoří vysokoškolsky vzdělaní lidé

"To, že se české domácnosti snaží o vyrovnaný rodinný rozpočet, je pozitivní. S rostoucí finanční gramotností se stále více Čechů zamýšlí nad svou situací a snaží se s penězi hospodařit tak, aby se nedostali do zbytečného ohrožení nebo nezvladatelného dluhového zatížení," uvedl ředitel retailového bankovnictví ING Bank ČR Libor Vaníček.

Data podle něj ukazují na to, že nejspořivější jsou vysokoškoláci, což je však dáno tím, že mají vyšší příjmy a že si tedy mohou dovolit spořit více než ostatní. Na druhou stranu domácnosti se zastoupením osob s nižším vzděláním se chovají finančně zodpovědně v tom ohledu, že zbytečně neutrácejí a deklarují nákup jen nejnutnějších potřeb.

ČTĚTE TAKÉ:

Více než polovina Čechů v průzkumu uvedla, že se snaží zbytečně neutrácet, nicméně si občas udělají radost nějakým nákupem. Jen tři procenta přiznala sklony k občasnému bezhlavému utrácení.

"Pocit, že si můžeme dopřát něco víc, než jen to nejnutnější k pokrytí základních potřeb, je důležitý a bytostný pro hodně lidí. Koupě předmětů nebo prožitků, jež jsou nám příjemné a vlastní, zvyšuje pocit našeho osobního štěstí. Je ale důležité udržet tu správnou hranici a nenechat se penězi a touhou něco vlastnit za každou cenu ovládnout natolik, že se z občasného nákupu pro radost stane posedlost konzumem s ochotou zadlužit se kvůli zbytným věcem," upozornil psycholog Tomáš Morávek.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...