Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Tescoviny byly původně pro mě, říká zakladatel 'hlídacího' webu

Potraviny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potraviny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Daniel Felix Hrouzek, zakladatel webu TESCOVINY.cz, který monitoruje vývoj cen v e-shopu Teska, si při svých pravidelných nákupech všiml, že řada produktů je v 'akci' za sníženou cenu, ale nikde nenašel možnost zobrazit si všechny údaje o 'akcích' pohromadě. Vytvořil tedy program, který to dokáže, a výsledky začal publikovat na svém webu.

"Během prvního týdne provozu jsem díky nashromážděné historii vývoje ceny u každého produktu zjistil, že některé 'akce' jsou trochu podezřelé. A od toho už byl jen krůček k tomu začít na ně upozorňovat. Prakticky se tedy dá říct, že jsem TESCOVINY.cz vytvořil vlastně pro sebe, ale jsem samozřejmě rád, že myšlenka padla na úrodnou půdu," objasnil vznik nápadu Daniel Felix Hrouzek v on-line rozhovoru pro Lidovky.cz.  

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé hledí na cenu, ne tolik na kvalitu

Problém Čechů při výběru potravin vidí zakladatel 'hlídacího webu' hlavně v tom, že naprostá většina populace hledí jen na cenu - čím levnější, tím lepší. Jenže u některých potravin pak člověk zjistí, že za tak nízkou prodejní cenu se nedají ani vyrobit, natožpak prodat. Čili v nich musí být něco, co v nich být nemá. "Stačí prostě jen trochu přemýšlet a uvědomit si, že je lepší méně kvalitního (a tedy trochu dražšího) zboží, než hromada něčeho sice extrémně levného, ale zato hnusného. Slevy jsou fajn, ale s rozumem," upozorňuje Hrouzek. 

Tesco slíbilo 'vyladit' systém

Společnost Tesco Stores zareagovala na 'hlídací server', který ji usvědčuje z klamání zákazníků, vstřícně. S jejími zástupci už zakladatel webu jednal a nepadla na ní ani zmínka o možnosti 'odstřižení' webu od zdroje dat . "Na zmíněné schůzce se zástupci Tesco Stores byl přítomný i specialista cenového marketingu, takže samozřejmě přišla řeč i na to, co v rámci projektu TESCOVINY.cz označuji jako 'Slevy' nebo 'Zlevněné zboží'. Vyjádření ale bylo jen velmi okrajové, týká se totiž celkové cenové politiky společnosti, která mi samozřejmě rozkryta nebyla. Osobně mám dojem, že výrazné slevy mimo akce mohou také souviset se systémem e-shopu, který rozeznává jen jednu zvýhodněnou cenu a dokáže ji označit jako 'akci'," objasnil Hrouzek.

Falešné akce na serveru TESCOVINY.cz

Falešné akce na serveru TESCOVINY.cz

Jak poznat falešnou akci - web TESCOVINY.cz radí

Jak poznat falešnou akci - web TESCOVINY.cz radí

Sporné akce prý nejsou nikdy vytvářeny 'ručně', což lze vzhledem k množství produktů pochopit. Pokud tedy Tesco může výskyt sporných akcí nějak ovlivnit, tak to z velké části bude postupným vyladěním systému, což je proces běžný u jakéhokoliv e-shopu. "Tesco přiznalo minimálně jednu velkou chybu, díky které pravidelně docházelo k výskytu jednoho typu sporné akce. Tato chyba se teď už týden neprojevila, z čehož lze usuzovat, že byl problém nejspíš odstraněn,"  shrnuje Hrouzek výsledky jednání.

CELÝ ON-LINE ROZHOVOR S DANIELEM FELIXEM HROUZKEM SI PŘEČTĚTE ZDE:

Na produkt v akci vás upozorní e-mail

Projekt má velkou šanci na pokračování. Ceny potravin monitoruje chytrý program, který se o všechno sám postará. Do budoucna navíc Hrouzek chystá několik vylepšení, například upozornění e-mailem na konkrétní produkt, který je právě v akci, nebo chytrou aplikaci pro mobilní telefony. Ta bude fungovat tak, že si v kamenném obchodě vyfotíte čárový kód zboží a obratem získáte nejen historii jeho ceny, ale i všechny ostatní informace z Tesco e-shopu. Hrouzek nevylučuje ani možnou spolupráci s novým webem ministerstva zemědělství Potraviny na pranýři a rád by se pustil i do e-shopů dalších obchodních řetězců, které by mohly vzniknout.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.