19. března 2009 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Topolánek: Plynová krize je permanentní

Premiér Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Mirek Topolánek na summitu EU v Bruselu. | foto: ČTK

BRUSEL Plynová krize, kterou začátkem letošního roku způsobilo přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy, je permanentní a může "nastat klidně zítra". Alespoň podle názoru premiéra Mirka Topolánka, který to řekl před začátkem summitu EU v Bruselu.

Podle něj obnovení dodávek vyřešilo krátkodobý výpadek, příčiny ale zůstávají. "Myslím, že ta krize je fakticky permanentní. Může nastat zítra," řekl Topolánek. "My jsme ani neříkali, že tím, že se obnovily dodávky plynu přes Ukrajinu, je ten problém vyřešený. Naopak. Podařilo se pouze odstranit z pohledu historie krátkodobý výpadek, ale příčiny zůstávají," řekl premiér.

Podle Topolánka jsou příčiny problémů ohledně plynu řešitelné alternativními dodávkami. O ty se ale v Evropské unii v současnosti vedou spory. EU chce na některé energetické projekty věnovat miliardy eur z unijního rozpočtu, ale zatím se nedokázala shodnout na přesné podobě seznamu.

"Jsem mírný optimista v tom, že se ten infrastrukturní balíček podaří na dnešním summitu schválit," řekl český premiér. Dodal, že o vyladění seznamu projektů se nyní vedou intenzivní zákulisní vyjednávání. Z velké části se problémy "točí" kolem plynovodu Nabucco, který by měl do unie přivést plyn ze střední Asie, a snížit tak závislost EU na Rusku.

Evropská komise původně navrhovala, že se v případě Nabucca zaručí za úvěry ve výši 250 milionů eur, pak ale částku snížila na 200 milionů eur a nyní už ani nehovoří o Nabuccu, ale o "projektech jižního koridoru". To se ale nelíbí několika členským státům a jednání o tomto seznamu bude zřejmě jedním z nejnáročnějších bodů dnes začínajícího summitu.

Spory o Nabucco si všímají i média v Rusko, které má k tomuto ambicióznímu projektu velké výhrady. Například server ruské televize RT, který se odvolává na bruselské zdroje, si to vykládá tak, že tento ambiciózní projekt už na seznamu prioritních unijních projektů nefiguruje.

Hlasy volající po tom, aby byl projekt Nabucco na seznamu vybraných projektů konkrétně zmíněn, zaznívají třeba z Varšavy. "Doufám, že toto jméno (Nabucco) bude uvedeno," řekl před jednáním tamní premiér Donald Tusk. "Myslím, že tento názor zastává většina zemí," dodal.
.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz