28. dubna 2009 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Turisté hlasují o návratu z Mexika do Prahy

Exim Tours má v Mexiku 160 klientů, ti budou hlasovat o návratu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exim Tours má v Mexiku 160 klientů, ti budou hlasovat o návratu. | foto: ČTK

PRAHA Vrásky na čele dělá chřipka v Mexiku zástupcům největší české cestovní kanceláře, kterou je Exim Tours. Zrušila všechny zájezdy do Mexika, ovšem v mexických letoviscích má 160 klientů. Ti budou dnes v anketě rozhodovat, zda se chtějí vrátit předčasně do Prahy či nikoliv. Rozhodne většina.

Exim zrušil další zájezdy do Mexika, příští let měl odstartovat z Prahy v sobotu. CK klientům nabízí náhradu v podobě výletů do jiných exotických zemí. "Je to rozhodnutí pro nás finančně bolestivé, ale věříme, že se to v budoucnu vrátí v podobě důvěry klientů," uvedl marketingový ředitel Eximu Stanislav Zíma.

V jednom charterovém letadle s klienty Eximu dorazili do Mexika i klienti CK Fischer. Také oni se mohou rozhodnout pro předčasný návrat. Jak uvedl mluvčí Fischera Daniel Plovajko, domů se mohou vydat i jednotlivci.

"Fischer by jim zajistil návrat na pravidelných linkách," uvedl. Pokud si prý klienti nevyberou jiný zájezd, dostanou všechny peníze zpět.

Rušení zájezdů do Mexika

Zájezdy do Mexika zrušila kvůli chřipce i CK Firo tour.

Kancelář to oznámila v tiskovém prohlášení na svých stránkách. Podle marketingové ředitelky Pavlíny Pešové se opatření dotkne pouze jednotlivců.

Firo-tour má nyní v Mexiku 23 klientů na poznávacím zájezdu; skupina letěla pravidelnými linkami. Sezona přímých charterových letů do Mexika podle Pešové skončila a znovu začne až na podzim. Zrušení zájezdů se tak údajně dotkne pouze několika jednotlivců.

Cestovní kanceláře se obávají následků

Zástupci "cestovek" neskrývají obavy z následků, které by mohla nákaza chřipky mít na cestovní ruch. "Ta situace vůbec není skvělá. Dnes je to v Mexiku, a kde to bude zítra, nevíme," uvedla Pešová z Firo-tour. "Vypadá to, že to tentokrát není úplně legrace," doplnil Zíma.

Podle něj nákaza či obavy z ní mohou nabourat plány kanceláří hlavně v oblasti dálkových zámořských letů. "Klienti jsou si méně jistí, ta vzdálenost je obrovská. Může to v současné době dálkové lety výrazně negativně ovlivnit," uvedl. Exim přitom plánuje na září zavedení přímých letů z Prahy na Floridu. V USA už se prašečí chřipka také vyskytla.

Lidé se obracejí na Sdružení obrany spotřebitelů

O tom, že obavy s chřipky se mezi klienty cestovních kanceláří rychle šíří, svědčí údaje Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Na sdružení se obracejí klienti s dotazy, zda a jak je možné zrušit již objednaný zájezd. "Spotřebitel má samozřejmě právo kdykoliv od cestovní smlouvy odstoupit, avšak musí počítat s možnými stornopoplatky," uvedl tiskový mluvčí SOS Jan Mišurec.

ČTK