10. července 2013 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

V Česku se prodávalo vepřové maso s lékem proti parazitům

Veterináři zajistili pětinu nebezpečného vepřového masa z Německa  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veterináři zajistili pětinu nebezpečného vepřového masa z Německa | foto: ČTK

PRAHA Do Česka se dostala vepřové maso z Belgie se zvýšeným množstvím léku Levamisolu. Konkrétně se jedná o zásilku 1,5 tuny masa, která už byla prodána spotřebitelům. Odhalila to kontrola Státní veterinární správy, podle které nadlimitní obsah antiparazitika zdraví přímo neohrožuje.

Vyšší výskyt Levamisolu obsahovala chlazená vepřová krkovice s kostí s datem spotřeby 1. 7. 2013, ta se však v době kontroly distribuční společnosti Animalco už nenacházela na skladě. Maso už se totiž dostalo do prodeje.

„Maso je již po datu spotřeby, ale jelikož mohlo být u dotyčných odběratelů zamraženo, případně použito k výrobě uzenin,“ uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben, podle kterého je sice nadlimitní výskyt tohoto léčiva zakýzaný, lidské zdraví by však po jeho požití nemělo být ohroženo.

Případ nyní prověří Městská veterinární správa v Praze a krajské veterinární správy pro Středočeský, Jihočeský a Liberecký kraj, které se pokusí se vadnou zásilku vysledovat.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!