Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Češi se víc bojí cen než jedu z cigaret. Varování před nemocemi kuřáky neodrazuje

Kuřačka před restaurací (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřačka před restaurací (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba o procento až dvě klesá v Česku každoročně prodej cigaret. Při pohledu na dlouhodobá statistická data o spotřebě na hlavu však jde spíš o minimální výkyvy směrem nahoru i dolů.

Češi si s omezováním své vášně hlavu příliš nelámou, přestože ministerstvo zdravotnictví a jiné instituce vydávají nejrůznější varování o škodlivosti kouření. Tento stav kontrastuje s ­poklesem počtu kuřáků v jiných zemích.

Akční plány a projekty jako Zdraví 21 nebo nejnovější Zdraví 2020 obecně volají po účinných opatřeních, ale následně přiznávají, že jsou nedostatečná a­ nezabírají. „Vliv na prodej a­ snižování spotřeby má u nás spíš zvyšování spotřební daně, tedy výsledné ceny pro spotřebitele,“ říká jednatel společnosti Imperial Tobacco v­ Česku Kamil Provazník. Neplatí to ale stoprocentně. Cena cigaret, která letos činí v­ průměru 84 ­korun za krabičku, roste rychleji, než klesá odbyt. V­ Česku roční spotřeba na hlavu činí zhruba 1900 cigaret a podíl kuřáků mírně klesl ke třiceti procentům. Alarmující je ovšem vzrůstající počet kuřáků mezi nezletilými.

Info grafika kouření.

Radikálně opačný trend zažily Spojené státy. Už v roce 1964 tam vyšla rozsáhlá zpráva s detailním popisem neblahých zdravotních důsledků kouření, zejména rakoviny plic. V tamní populaci o té doby rostl podíl kuřáků ke 40 procentům a spotřebě 4200 cigaret na hlavu. Po zveřejnění zprávy ale začaly počty kuřáků padat: k současným 20 procentům vůči populaci a zhruba k 1300 cigaret na osobu. V Česku naopak za půl století vzrostla spotřeba cigaret na hlavu až o čtvrtinu.

Podle lékařky Evy Králíkové, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku, se skutečně účinné opatření pozná až podle toho, jak moc proti němu bojuje tabáková lobby. „To teď můžeme vidět na trapném několikaletém jednání o nekuřáckých veřejných prostorách,“ říká Králíková.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?