30. března 2007 19:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Ve Škodě se nedohodli na platech, hrozí stávka

Nová Škoda Fabia na pódiu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Škoda Fabia na pódiu | foto: FABRICE COFFRINIAFP

MLADÁ BOLESLAV Odbory ve Škodě Auto se nedohodly s vedením firmy na zvýšení platů. Jednání budou pokračovat v pondělí. Odboráři v automobilce hrozí, že zaměstnanci všech tří směn vyhlásí hodinovou stávku.

Škoda Auto prodloužila platnost dosavadní podnikové kolektivní smlouvy do konce dubna. Oficiálně mzdová dohoda vyprší tuto sobotu. "Jsme ochotni dále jednat a voji nabídku ještě mírně zvýšit. Chceme se však dohodnout v klidu a nejpozději do konce příštího týdne," uvedl personální šéf firmy Martin Jahn.

Odbory žádají růst tarifů o 17 procent. Pokud by prosadily i některé další požadavky, zvýšil by se celkový objem mezd o 24 procent. Průměrná dělnická mzda ve Škodovce je 22.057 korun.

Firma odborům nabídla od 1. dubna zvýšení tarifů o 7,5 procenta s nárůstem o další dvě procenta od dubna 2008. Zaměstnanci letos měli ještě dostat jednorázovou odměnu 2500 korun. Odbory tyto návrhy odmítly.

"Podnikový bonus je vázán na růst hospodářského výsledku a není zaručený. Jednorázová odměna byla původně 5000 korun, ale firma ji nyní z poloviny převedla do tarifů na rok 2008," řekl šéf firemních odborů Jaroslav Povšík.

Původně firma začínala s nabídkou zvýšení tarifů o 6,1 procenta na dva roky. Požadavek odborů firma označuje za nereálný, protože se Škoda Auto již pohybuje na hranici, která je únosná pro její další investice a rozvoj v Česku.

Lidovky.cz, ČTK