15. července 2008 13:16 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vláda odloží jednání o zákazu jízd kamionů

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Luboš Pavlíček ČTK

PRAHA Vláda se nebude příští týden zabývat rozšířením pátečního zákazu jízd kamionů. Uvedl to premiér Mirek Topolánek po schůzce se zástupci silničních dopravců. Podle něj vypracuje ministerstvo spolu s dopravci analýzu dopadu zákazu a znovu se sejdou třetí srpnový týden. Dopravci nyní nebudou chystat protesty.

Do srpnové schůzky by mělo ministerstvo dopravy jednat se zástupci sdružení autodopravců Česmad Bohemia o možnostech objemových slev na mýtném a zavedení takzvané profi nafty, tedy vracení části spotřební daně z nafty dopravcům. Ministerstvo financí by mělo vypracovat analýzu skladby ceny nafty, jejíž současná výše v současnosti trápí dopravce asi nejvíce, včetně analýzy výše spotřební daně a srovnání s okolními zeměmi.

"Pokládám ten problém za vážný, to jednání beru za konstruktivní a doufám, že se nám ten problém podaří vyřešit, aby dopravci nebyli permanentně poškozováni změnami, které jsou vně ČR, nebo které si způsobujeme sami," uvedl premiér.

Dopravci podle prezidenta Česmadu Vladimíra Starosty vítají, že premiér neodmítl ani jeden z jejich čtyř požadavků a o všech je ochoten dál jednat. Největší úskalí vidí v jednání o případném zrušení pátečního zákazu jízd kamionů. Ten nyní platí o prázdninách a vláda uvažovala o jeho rozšíření.

Vedle zrušení pátečního zákazu jízd, zavedení profi nafty a objemových slev na mýtném šli dopravci k premiérovi s požadavkem na stanovení termínu pro zavedení eura. Od začátku roku v tuzemsku zkrachovalo kvůli zdražování pohonných hmot a dalších vstupů přes 100 dopravních firem. Nafta se nyní prodává kolem 35 korun za litr, což je o tři koruny více než na začátku roku. Pohonné hmoty tvoří třetinu nákladů dopravců.

Lidovky.cz, ČTK