Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlastník Unipetrolu odmítá prodat benzinky

Ekonomika

  16:48
VARŠAVA - Polský koncern PKN Orlen zřejmě neprodá část společnosti Benzina americké firmě ConocoPhillips. K prodeji asi stovky čerpacích stanic ho přitom zavazuje smlouva uzavřená před privatizací holdingu Unipetrol, jehož je Benzina součástí.

benzin - ilustrační foto foto: Tomáš KristLidové noviny

"Unipetrol dospěl k závěru, že zvažovaný prodej části sítě Benzina je v rozporu s jeho strategií," řekl mluvčí polského koncernu Dawid Piekarz. Později dodal, že PKN Orlen ale nadále o prodeji jedná. "Zatím definitivní rozhodnutí nepadlo," doplnil Piekarz své dřívější vyjádření.

Případné zrušení prodeje části čerpacích stanic Benziny by podle oslovených analytiků bylo pro Unipetrol, která je mateřskou firmou Benziny, spíše pozitivní. "PKN se již dříve vyjádřil, že chce zvyšovat tržní podíl Unipetrolu v segmentu čerpacích stanic. Odprodej čerpacích stanic by výrazně ztížil dosažení tohoto cíle," uvedl analytik Komerční banky Lukáš Dufek. Také na akcie Unipetrolu by takové rozhodnutí mohlo mít podle Romana Lišky z J&T Bank pozitivní vliv. Prudkou cenovou reakci by ale nečekal.

Orlen chce pětinu trhu
PKN Orlen prostřednictvím Unipetrolu vlastní asi 300 čerpacích stanic Benzina a kontroluje tak zhruba 11 procent českého trhu. Benzina je zatím nejpočetnější tuzemská síť. Třetinu pump se ale Orlen před privatizací Unipetrolu zavázal prodat firmě ConocoPhillips, která provozuje čerpací stanice Jet. Dosud zástupci polské firmy tvrdili, že s americkou firmou jednají o změně podmínek smlouvy, respektive o zvýšení ceny.

Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže už také začal na žádost ConocoPhillips zjišťovat, zda prodej nevytvoří monopol. Schválení prodeje antimonopolním úřadem většinou bývá závěrečnou podmínkou k ukončení transakce. Skutečnost, že úřad již zahájil takzvané správní řízení, mohla tedy nasvědčovat tomu, že se firmy PKN Orlen a ConocoPhillips dohodly, nebo v brzké době dohodnou.

"Obdrželi jsme oficiální stanovisko Unipetrolu, že nechce prodat třetinu čerpacích stanic vlastněných Benzinou," citovala dnes agentura PAP místopředsedu představenstva PKN Orlen Cezaryho Smorszczewského. Firma podle něj nevylučuje případnou arbitráž.

Podle nedávno představené strategie chce Orlen do tří let zvýšit podíl na českém trhu na 15 a v dalším období na nejméně 20 procent. Polský koncern se prostřednictvím Unipetrolu ucházel o koupi 70 pump patřících Aralu. Zástupci koncernu neskrývali, že koupí chtěli kompenzovat prodej třetiny čerpacích stanic Benzina.

V tendru ale PKN Orlen neuspěl a síť Aral získala rakouská firma OMV. Díky tomu se stane jedničkou podle objemu prodeje a největší zahraniční sítí v Česku. OMV bude mít 216 čerpacích stanic a desetiprocentní podíl díky koupi Aralu vzroste zhruba na 18 procent. Polskému Orlenu se rovněž nedávno nepodařilo koupit 90 čerpacích stanic Q1, o které usiloval v Německu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...