4. května 2007 8:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vracení daní stálo 6 mld.

Peníze, reformy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze, reformy | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA  Státní kasu zasáhl během dubna pořádný průvan. Kromě patnácti miliard korun, které šly na výplatu podpor stavebního spoření, muselo ministerstvo financí vracet lidem daňové přeplatky.

Letos činili tyto přeplatky na daních z příjmu fyzických osob za rok 2006 šest miliard korun, což je o dvě miliardy víc než loni. Údaje včera zveřejnilo ministerstvo financí. Resort přitom zatím zpracoval 1,55 milionu daňových přiznání a podle odhadů ještě asi půl milionu přiznání čeká na zpracování.

Výrazný nárůst způsobil především rekordní počet přiznání využívajících institut společného zdanění manželů. Letos jich bylo 822 tisíc, což je zhruba 411 tisíc rodin s dětmi. „Oproti stejnému období loňského roku tak byl zaznamenán nárůst společného zdaňování o zhruba třicet procent,“ konstatoval mluvčí resortu financí Ondřej Jakob.

Danit příjmy společně, což může využít každá rodina s dětmi, se totiž v některých případech extrémně vyplatí. Lze ušetřit i desítky tisíc korun. Částka, která šla z rozpočtu na vrácení daní přitom nemusí být konečná. Přestože lhůta pro vrácení daní vypršela druhého května, mezi půl milionem nezpracovaných přiznání jsou podle resortu financí rovněž žadatelé o vrácení přeplatku.

„U zbývajících žadatelů o vrácení přeplatku shledal příslušný finanční úřad nedostatky, pro které může být lhůta pro vrácení přeplatku prodloužena na dobu nezbytně nutnou,“ vysvětlil Ondřej Jakob.

Navíc další nápor lidí, kteří budou chtít využít společného zdanění, očekává ministerstvo financí na konci června. Poslední červen je totiž lhůta pro podání přiznání daní pro ty, kteří si najali poradce. Loni takto využilo společného zdanění ještě asi sto tisíc rodin a státní rozpočet musel vyplácet další půlmiliardu korun. Jak to bude vypadat letos, ministerstvo financí zatím nechce odhadovat.

Společné danění příjmů začali lidé využívat loni, letos to ale bude možná naposled. Vláda Mirka Topolánka totiž nachystala reformu daní, která počítá se zrušením této vymoženosti. Argumentuje tím, že změna daní smaže výhody, a tudíž celý institut nebude potřeba.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz