Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vydělávat pro sebe? Od 3. července

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Čekání na moment, kdy Češi konečně začnou vydělávat na sebe, a nikoliv na stát, se letos o něco zkrátí. I když má takzvaný den daňové svobody přijít v letošním roce dříve než loni, za léta vládnutí ČSSD se čím dál více oddaluje.

Podle výpočtu ekonoma Patria Finance Davida Marka se mohou lidé těšit na to, že přestanou vydělávat na stát, až do 3. července.

Den daňové svobody rozděluje rok na dvě období. V prvním se pracuje na zaplacení daní a odvodů do veřejných rozpočtů, v druhém už lidé vydělávají pro své potřeby. „Den daňové svobody je dnem, odkdy již pomyslně vše, co vyděláme, můžeme utratit či uspořit a nemusíme platit ani státu, ani zahraničním majitelům firem v Česku,“ uvedl David Marek. Kdy se tedy „povinnosti“ vydělávat na stát letos zbavíme? „V pondělí 3. července, ve tři čtvrti na sedm. Bude to o 62 hodin dříve než loni,“ přibližuje svůj výpočet David Marek.

Kdy přestali lidé vydělávat pro stát

2006 - 3. 7.
2005 - 6. 7.
2004 - 29. 6.
2003 - 27. 6.
2002 - 26. 6.
2001 - 19. 6.
2000 - 16. 6.
1999 - 16. 6.

pramen: Patria Finance

To je podle podnikatelů pozdě, i když ministerstvo financí ústy mluvčí Petry Krainové tvrdí, že se celkové daňové zatížení v roce 2006 snižuje. „Vysoká daňová zátěž v České republice je velký problém. Rozhodně jde o jeden z brzdících faktorů dalšího rozvoje podnikání,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Podle něj ale existují i další „brzdy podnikání“. „Kromě samotných daní jsou to také vysoké nepřímé náklady na práci, tedy odvody na sociální a zdravotní pojištění. Úroveň státem poskytovaných služeb podnikatelům navíc neodpovídá množství těchto prostředků vybraných od soukromého sektoru,“ dodává Jaromír Drábek.

S tím, že odsouvání dne daňové svobody stále dál je špatné, souhlasí i šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda. „Kvůli trendu neustálého zvyšování daňové zátěže se zhoršuje konkurenceschopnost tuzemských firem,“ soudí Danda. Navíc s tím podle něj souvisí i problematika šedé ekonomiky, protože bit je nakonec ten, kdo je poctivý a daně platí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?