22. března 2007 8:17 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vymáhaných dluhů přibývá

Exekutoři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exekutoři. | foto: David PortLidové noviny

PRAHA Exekutoři loni navštívili nejvíce domácností a firem v české historii. Vymáhání nesplněných pohledávek soudy nařídily ve 309 tisících případů. To je o 14 procent více než v roce 2005.

Přesto ale odborníci považují situaci za dobrou. Nárůst počtu exekucí byl totiž mnohem nižší než v dřívějších letech. Například ještě v roce 2005 meziročně narostl počet nařízených vymáhání dluhu o tři čtvrtiny.

„V loňském roce tak měl počet nově nařízených exekucí nejnižší dynamiku od roku 2001, kdy institut soudních exekucí začal fungovat. Důvody spatřujeme v tom, že v předchozích letech byl v zásadě vyčerpán nahromaděný potenciál drobných pohledávek,“ domnívá se prezident Exekutorské komory Juraj Podkonický. Ten zmiňoval především věřitele typu zdravotních pojišťoven, dopravních podniků, distributorů energií a vody nebo telekomunikačních operátorů.

Podle šéfa exekutorské komory zjevně také nedošlo k situaci, kdy by lidé měli masověji problémy se splácením dluhů ze spotřebních úvěrů nebo z nákupů na splátky. Zvýšila se ale také efektivita práce českých soudů, úřadů a exekutorů. Počet dokončených exekucí v loňském roce stoupl o čtyřicet pět tisíc téměř na 111 tisíc. To je o 68 procent vyřízených záležitostí více než v předcházejícím roce.

Zhruba 80 procent případů jsou dluhy do 50 tisíc korun, a přes 60 procent z nich se podaří získat zpět. Mnohem menší úspěšnost je u vyšších částek, kde dosahuje jen deseti až dvaceti procent.

Situaci v oblasti vymáhaných dluhů by měl brzy zpřehlednit nově vznikající rejstřík, takzvaná Centrální evidence exekucí. U ní již probíhá zkušební provoz, reálné spuštění exekutorská komora očekává někdy ve druhé polovině letošního roku.

„Bude se jednat o velmi jednoduchý a rychlý nástroj prověření obchodního partnera či zákazníka,“ prohlásil Podkonický. Databáze by měla být podle záměru ministerstva spravedlnosti přístupná komukoliv po zaplacení nízkého poplatku za dotaz.