15. ledna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyprší vám Opencard? Novou si kupovat nemusíte, vyřeší to automaty

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: cdr.cz

PRAHA Praha umožní lidem, kterým letos končí platnost karty Opencard, její bezplatné prodloužení o dva roky. Majitelům karet bude stačit vložit kartu do validátoru. Výměna se podle zástupců města bude týkat 281 tisíc karet.

"Na základě pozitivních zkušeností z předchozího prodlužování platnosti karet Opencard chceme tuto možnost opět využít. Důvodem je snaha co nejvíce zjednodušit proces pro klienty a zároveň ušetřit finanční prostředky. Nikdo z majitelů opencard se nemusí obávat, že by jeho karta najednou přestala být funkční," uvedl v úterý radní Jan Vašíček (TOP 09).

Záleží podle něj pouze na lidech, jestli si prodlouží platnost karty nebo jestli si ji rovnou vymění. Prodloužení je bezplatné, za výměnu musí majitelé zaplatit a trvá dva až tři týdny.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Vašíčka by také prodlužování Opencard mohlo ze systému odstranit karty, které si lidé v minulosti sice vyzvedli, ale nikdy nezačali fakticky používat. Město ale za ně musí platit licence.

Praha platnost opencard už jednou prodlužovala, a to v roce 2012, výměna se týkala asi 300 tisíc karet.

Ka hraně životnosti?

Opencard

Člověk, který je s projektem opencard spojen, ale nechtěl být jmenován, řekl agentuře ČTK, že magistrát bude muset celkem v příštích letech vyřešit výměnu 680 tisíc karet. Pokud se podle něj hlavní město rozhodne v prodlužování karet pokračovat, hrozí, že vyprší jejich životnost.

U čipových karet podle něj výrobci standardně garantují fungování čtyři roky. Poté prý může dojít k jejich poškození. Při kontrole tak revizor třeba nenačte platnost kupónu a s cestujícím tak bude jednat jako s černým pasažérem. "Magistrát riskuje, protože zodpovědnost za nefunkční karty pak půjde za ním," dodal.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz