26. listopadu 2009 12:09 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Vyrábí se jich 200 tisíc denně a stejně málo: Robokřečci na pořadník

Zhu Zhu Pets | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zhu Zhu Pets | foto: Reprofoto

Když nechala malá americká hračkářská firma Cepia LLC Clayton v srpnu vyrobit v Číně 600 tisíc svých robotických křečků Zhu Zhu Pets na předvánoční trh ve Spojených státech, Velké Británii a v Austrálii, nečekala, jaký obrovský poprask tím vzbudí. Nyní vyrábějí čtyři továrny 220 tisíc kusů denně, a přesto se stále nedaří uspokojit poptávku.

S blížícími se svátky předvánoční šílenství stále graduje. Přestože americké a britské maloobchodní řetězce jako Wal-Mart Stores, Target, Toys ’R’ Us nebo Tesco omezily prodej na čtyři kusy na zákazníka, nedaří se jim udržet křečky v regálech a každá zásilka je okamžitě vyprodaná. Některé obchody musely zavést na Zhu Zhu Pets pořadníky, na kterých jsou stovky jmen.

Zoufalí rodiče, které se snaží tuto nejvíce chtěnou hračku letošních Vánoc sehnat, proto neváhají navzdory krizi sáhnout hlouběji do kapsy a jsou ochotni zaplatit až šestinásobek původní ceny.

Zapltím až šestkrát tolik! Podle barvy kožíšku

Zatímco původně se křečci prodávali v amerických obchodech za osm až deset dolarů, dnes se například v americkém internetovém obchodě Amazon.com prodává jeden křeček za cenu kolem 60 dolarů v závislosti na barvě kožíšku. Ještě dražší jsou hračky na aukčním serveru eBay.com, který v současnosti registruje téměř dvacet tisíc nabídek na prodej křečků nebo příslušenství. Ceny za set všech čtyř křečků se zde pohybují kolem 280 dolarů.

"Je to neskutečně populární hračka. Křečky nikde nenajdete," tvrdí Gerrick Johnson, analytik hračkářského průmyslu z newyorské společnosti BMO Capital Markets.

Johnson řekl, že neviděl tolik rodičů beroucích obchody útokem od té doby, co se v letech 1996 a 2006 objevil na trhu Tickle Me Elmo, což byla hračka v podobě postavy Elma z dětského seriálu Sesame Street, která reagovala na lechtání. Někteří analytici přirovnávají úspěch Zhu Zhu Pets ke hračkám Furby a Beanie Babies, které si také získaly přes noc obrovskou popularitu. "Jsou oblíbení, protože jsou tak zatraceně roztomilí a cenově dostupní," vysvětluje si průmyslový analytik Sean McGowan ze společnosti Needham & Company, proč má tato hračka takový úspěch.

Ani přes komerční úspěch nechce výrobce usnout na vavřínech a k současným čtyřem křečkům Mr. Squiggles, Chunk, Pipsqueak a Num Nums, kteří se liší barvou kožíšku a ornamentem na zádech, chystá na příští rok dalších 50 různých křečků. Zvětšit by se také měla již dnes bohatá nabídka příslušenství, které je možné různě propojovat. Už nyní přitom mají podle výrobce Zhu Zhu Pets k dispozici v podstatě vše, co může mít živý křeček.

Další podrobnosti o hitu letošních Vánoc si přečtěte v čtvrteřním vydání deníku

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz